Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » меморандум
Македонија

Потпишан Меморандум за разбирање помеѓу МВР на Република Северна Македонија и Генералниот инспекторат на безбедносните сили на Чешката Република

M T
Денеска (12.09.2022) во Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија се одржа средба помеѓу министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, придружуван од помошник министерот...
Македонија

Потпишан Меморандум за соработка и координација за ефикасна и ефективна примена на законот за рестриктивни мерки

M T
Денеска во Клубот на пратениците беше потпишан Меморандум за соработка и координација за ефикасна и ефективна примена на Законот за рестриктивни мерки од страна на...
Македонија

Тренчевска: Со потпишувањето на Меморандум за соработка со Министерството за семејство и социјална политика на Република Полска и размена на искуства, ги зајакнуваме нашите пријателски односи

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска за време на престојот во Република Полска, оствари билатерална средба со министерката за семејство и социјална политика...
МакедонијаБизнис

Склучен меморандум за соработка меѓу Народна банка и Комисијата за спречување на корупција

M T
Народната банка и Државната комисија за спречување на корупцијата денеска склучија Меморандум за соработка, со кој се овозможува заемна размена на искуства и знаења, добра...
МакедонијаСпорт

Потпишан меморандум за соработка со Бугарија во областа на спортот и младите

M T
На одржаната средба во Софија, Република Бугарија, потпишан е меморандум за соработка меѓу Агенција за млади и спорт на РСМ и Министерство за млади и...
МакедонијаВо тренд...

Меморандум за промоција и инвестициска соработка на претпријатијата од Северна Македонија и Бугарија

M T
Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница на...
МакедонијаБизнис

ИНОФЕИТ и МАСИТ потпишаа меморандум за соработка за ИНОФЕИТ Дигитален Иновациски Хаб

M T
Компаниите членки во МАСИТ ќе може да ги користат капацитетите на ИНОФЕИТ Дигитален Иновациски Хаб (ДИХ) за да станат поконкурентни. ИНОФЕИТ и МАСИТ денес потпишаа...
Бизнис

Меморандум за соработка и јакнење на финансиската стабилност меѓу банкарскиот и осигурителниот сектор

M T
Народната банка и Агенцијата за супервизија на осигурување (АСО) склучија нов меморандум, кој ќе придонесе за зајакнување и продлабочување на соработката помеѓу двете институции на...
Бизнис

Битиќи и Галовеј потпишаа меморандум за следење на инфраструктурните проекти за подобар живот на граѓаните

M T
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и амбасадорката на Обединетото Кралство во Северна Македонија,...
Бизнис

Стопанската комора потпиша Меморандум за соработка со Стопанска комора на Приморска Словенија

M T
Сојузот на стопански комори на Македонија потпиша Меморандум за соработка со Стопанската комора на Приморска Словенија со цел унапредување на економската соработка меѓу двете држави...