16.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Грковска и Тренчевска на средба со Сојузот на борци од НОАВМ: Значајно е место на борците во општествениот живот, ги одржуваат сеќавањата на историските придобивки

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за креирање на политики за добро владеење Славица Грковска денеска имаше средба со делегација на Сојузот на борци од НОАВМ 1941-1945, предводена од претседателот на Главниот одбор на сојузот, Никола Стојановски и потпретседателката Елена Јовановска Грујовска.

На средбата вицепремиерката Грковска, која беше придружувана од министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, му честиташе на претседателот Стојановски за неговиот реизбор и нагласи дека Владата на Република Северна Македонија дава целосна поддршка на организацијата, која има големо значење и која ги одржува сеќавањата на историските придобивки низ кои се роди државноста на нашата земја.

Делегацијата од Сојузот на борци од НОАВМ информираа за активностите во нивната работа. Образложувајќи ја моменталната состојба во организацијата, ги презентираа предизвиците со кои се соочуваат во нивното основно функционирање.

Можеби ќе ве интересира

Грковска: Системскиот пристап во справувањето со перењето пари и финансирањето тероризам дава резултати

M T

Министерката Тренчевска учествува на регионална конференција на УНФПА за родово одговорни политики во Истанбул

M T

Средба Османи – Касулидес

M T

Средба на Грковска со романската амбасадорка Аксинте: Унапредување на соработката меѓу Северна Македонија и Романија, посебно во областа на креирање на антикорупциски политики

M T

Путин по средбата со Си Џинпинг: Ја цениме балансираната позиција на Кина за Украина

M T

Грковска: Дигитализацијата е високо на агендата на Владата зашто е клучен процес за подобрување на јавните услуги и за развој на демократијата во едно општество

M T