Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » локални избори
Македонија

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

M T
Јавниот обвинител донесе Одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17 октомври. Формираната комисија на јавното...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Богданка Кузеска: Коалицијата предводена од СДСМ расте, следува нова победа за да продолжи развојот на општините

M T
Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ: СДСМ утврди 69 кандидати за градоначалници за претстојните локални избори. Кандидатите се докажани кадри, угледни и препознаени во...
Македонија

Полицијата првпат на локалните избори ќе го озбезбедува транспортот на доверливиот избирачки материјал

M T
Полициски службеници првпат на претстојните локални избори ќе го озбедуваат доверливиот материјал, вклучувајќи ги и апаратите за вчитување на отпечатоците од прсти на гласачите. Ова...
МакедонијаВо тренд...ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Соочени со пораз на локалните избори, ВМРО-ДПМНЕ бараат алиби и продаваат лажна грижа за јавното здравје

M T
Реакција од СДСМ на изнесени ставови на Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ: Соочени со пораз на локалните избори, ВМРО-ДПМНЕ бараат алиби и продаваат лажна грижа за...
МакедонијаВо тренд...ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со писма како од времето на неговиот ментор Груевски, Мицкоски им го држи стравот на кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ од изборниот пораз што им следува

M T
Соопштение на СДСМ: Со писма како од времето на неговиот ментор Никола Груевски, Христијан Мицкоски се обидува да им го чува стравот на неговите кандиодати...
МакедонијаВо тренд...ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Мицкоски го очекува пораз на локалните избори, ниту самиот тој не верува во неговата понуда на кандидати за градоначалници

M T
Соопштение на СДСМ: Христијан Мицкоски ниту самиот не верува во неговата понуда за кандидати за градоначалници. Тој и ВМРО-ДПМНЕ имаат проблем да најдат кандидати за...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ и БЕСА ќе коалицираат и на претстојните локални избори

M T
СДСМ и БЕСА ќе коалицираат и на претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври, најави лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев. „Коалицијата...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

M T
Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ и ДПА реципрочно ќе соработуваат...
МакедонијаВо тренд...ТОП ВЕСТИ

17 октомври е датумот за локалните избори, изјави Заев

M T
И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска изјави дека датумот за одржување...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

M T
Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев денеска...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Заев најави 50 отсто коалициски настап на локалните избори

M T
Премиерот Зоран Заев остварил средба со Мендух Тачи и со Билал Касами за локалните избори, а до крајот на оваа недела најави дека ќе се...
Во тренд...

Џафери ќе ги распише локалните избори на крајот на јули или почетокот на август

M T
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави дека на крајот на јули или почетокот на август ќе ги распише локалните избори што треба да се одржат...