19.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » мозочен удар
CentarЗдравје

Истражување на германски лекари: Депресијата може да биде знак дека следува мозочен удар

M T
Покрај тоа што многу луѓе страдаат од депресија по мозочен удар, новото истражување на германските лекари покажа дека депресијата често се јавува пред мозочниот удар...
CentarМозаикЗдравје

Првите симптоми на мозочен удар: Последиците од прекинот на протокот на крв во мозокот може да бидат трајни, но може да предизвикаат и смрт

M T
Мозочниот удар се јавува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот. Може да има различни ефекти, во зависност од тоа каде се случил...