17.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » притисок
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Каков е вашиот НИЗОК притисок? Ако ја надминете ОВАА ВРЕДНОСТ, ризикувате да добиете срцев удар

M T
Зголемениот крвен притисок во одредени положби може да биде сигнал дека се приближува срцев удар, предупредуваат експертите. Ако веќе патите од висок крвен притисок, веројатно...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Дали сте под долгорочен притисок: Ова се симптомите на адреналински замор

M T
Што ако заморот стане болест со која треба да се справите на посебен начин? Случаите на адреналински замор стануваат се почести, а се забележува кај...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Ако страдате од висок крвен притисок, отфрлете ги 4-те НАЈЛОШИ УТРИНСКИ НАВИКИ кои ги имаме скоро сите

M T
Високиот крвен притисок најчесто е предизвикан од генетика, болести, лоша исхрана или седентарен начин на живот и би било паметно да се држи под контрола....
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Ја јадете секој ден – Овој вид храна го намалува притисокот за миг

M T
Ризикот од висок крвен притисок може да се намали со само две едноставни промени во исхраната. Треба да го земете предвид внесувањето на едната храна,...
СВЕТ

САД најавија притисок врз Северна Кореја поради загриженоста за можна нова нуклеарна проба

M T
Американските власти соопштија дека ќе го задржат дипломатскиот притисок врз Северна Кореја се додека режимот во Пјонгјанг не го промени својот курс, а таквата порака...
Војна во УкраинаСВЕТ

Коалицијата врши притисок врз Шолц – Сакаат да испратат повеќе оружје во Украина

M T
Коалициските партнери на германскиот канцелар Олаф Шолц не се задоволни од неговото лидерство во украинската криза, а овој раскол ризикува да го поткопа единството на...
СВЕТ

Фон дер Лаен: Мора да го зголемиме притисокот врз Путин со заострување на санкциите

M T
„Мораме повторно да го зголемиме притисокот врз Путин и руската влада, затоа предлагаме уште повеќе да ги заостриме нашите санкции“, напиша претседателката на Европската комисија...
СВЕТ

Олаф Шолц под притисок затоа што одбил да го забрани увозот на енергија од Русија

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц е изложен на зголемен притисок во ЕУ поради одбивањето да се воведе забрана за увоз на енергија од Русија. На Самитот...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Пецаков мора да одговара, ВМРО-ДПМНЕ да престане да го штити и да врши притисок врз институциите

M T
Соопштение на СДСМ: Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков мора да одговара затоа што свесно постапил незаконски, ги прекршил протоколите за заштита од ковид 19 и...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Пецаков да не глуми жртва и да не врши притисок врз институциите

M T
Скандалозно и неодговорно е однесувањето на градоначалникот на Охрид од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Пецаков, обвинуваат од СДСМ. „ Откако беше фатен како ги крши...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

M T
Американскиот претседател Џо Бајден донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални вработени, соопшти Белата куќа во...