16.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » битики
Македонија

Битиќи на конференцијата на ОЕЦД: Младите треба да имаат место на масата, нивниот глас мораме да го слушаме кога носиме одлуки за нивната иднина

M T
Денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи се обрати на конференцијата за Југоисточна Европа на тема...
МакедонијаВо тренд...

Битиќи од глобалната конференција за програмирање на Зелениот климатски фонд во Јужна Кореја: Од зависност, кон меѓузависност, соработката и солидарноста е нашиот пат напред и успех во справување со климатските промени

M T
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи утрово се обрати на отворањето на втората конференција...
Македонија

Битиќи на МЕФ22: “Спремни сме да направиме социјално праведна енергетска транзиција што ќе ни донесе енергетска безбедност и диверзификација”

M T
Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи во своето поздравно обраќање при отворањето на конференцијата МЕФ –...
Македонија

Работна посета на вицепремиерот Битиќи во Италија

M T
Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска (09.06) и утре (10.06) ќе...
Македонија

Битиќи и Лорковски: Северна Македонија е усогласена со европскиот план за диверзификација и праведна транзиција од фосилни кон обновливи извори на енергија

M T
Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи оствари средба со директорот на Секретаријатот на Енергетската заедница, Артур Лорковски. На...
МакедонијаБизнис

Битиќи со Сојузот на синдикати: Владата е согласна дека треба и ќе има покачување на минималната плата

M T
Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, министерката за труд и социјални прашања, Јована Тренчевска, министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити и советникот на...
МакедонијаБизнис

Битиќи: Продолжуваме со поддршка на домашната економија

M T
Во пресрет на новогодинешните празници и заокружување на календарската 2021 година, Вицепремиерот Битиќи направи ретроспектива и ги презентираше неколкуте поважни програми на Владата и другите...
МакедонијаБизнис

Битиќи: Со соработка да го позиционираме регионот како атрактивна дестинација за нови инвестиции

M T
Вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи присуствуваше и се обрати на првиот регионален „Иновациски бизнис-форум Пеперутка“ (Butterfly Innovation and Business Forum), кој е во...
Македонија

Битиќи – Ескобар: Членството во НАТО ги зголеми можностите за нови инвестиции

M T
Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи денес се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД, Габриел Ескобар, кој е во работна посета на...
Македонија

Вицепремиерот Битиќи на презентација на Индексот на бирократија за 2020 година –Преземаме сериозни чекори за поефикасна и поефективна администрација и намалување на бирократските процедури и тие вродуваат со плод

M T
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска, на покана на организацијата „Macedonia 2025“, се...
Бизнис

Битиќи на форумoт „Стратешки економски разговори“ во Хрватска: Во наредните 5 години ќе го трансформираме енергетскиот сектор

M T
Владата на Република Северна Македонија е посветена на реализација на реформите во енергетскиот сектор, донесен е нов Закон за енергетика кој е усогласен со Третиот...
Бизнис

Битиќи и Галовеј потпишаа меморандум за следење на инфраструктурните проекти за подобар живот на граѓаните

M T
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и амбасадорката на Обединетото Кралство во Северна Македонија,...
МакедонијаБизнис

Битиќи од Битола: ВМРО-ДПМНЕ ќе давале плата  од 750 евра, ние  за три месеци ќе стигнеме до нето плата од 750 евра

M T
Да се сака татковината, да се љуби својот град не се потребни ниту реклами ниту промоции, ни требате виде и вашето задоволство од нашата работа....
МакедонијаБизнис

Вицепремиерот Битиќи во Економски магазин на Алсат телевизија – Северна Македонија може да биде енергетски хаб на Балканот

M T
Преку развој на енергетскиот сектор Северна Македонија многу брзо може да прерасне во енергетски хаб на Балканот. Тоа е возможно преку диверзификација на изворите на...
МакедонијаБизнис

Вицепремиерот Битиќи и министерот Бесими на седница на Комисијата за јавно-приватен дијалог: Формираме посебен фонд за средствата од еколошка такса со кој ќе обезбедиме подобри услови за зелен развој

M T
Во рамките на континуираниот процес на дијалог и дискусија помеѓу Владата и преставниците на бизнис секторот, денес во Владата на Република Северна Македонија се одржа...
Бизнис

Вицепремиерот Битиќи на настан на Habitat for Humanity – Максимално сме посветени на создавање на солидарно, правично и општество за сите граѓани

M T
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, на покана на граѓанската организација Habitat for Humanity,...
Бизнис

Вицепремиерот Битиќи на „Првиот економски форум“ во Скопје: Успешно се справивме со економските последици од КОВИД – 19 на што укажуваат и статистичките податоци кои укажуваат на брзо заздравување на економијата

M T
Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска во рамки на Првиот економски форум, во...
Македонија

Битиќи во службена посета во Цирих – Воспоставувањето на стопанска комора помеѓу Швајцарија и Северна Македонија отвора нови можности за економска соработка

M T
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, кој е во неколкудневна посета во Цирих, Швајцарска...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Најавена платформата #ЗаТатковинатаСоЉубов

CENTAR MKD
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во своето интервју за магазинот “Капитал” најавува формирање на своевиден тинк-тенк на државата кој ќе има за цел на...