25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » авганистан
СветТОП ВЕСТИ

Стотици луѓе загинаа во силен земјотрес во Авганистан, почувствуван и во Индија

M T
Во силeн земјотрес во Авганистан загинаа најмалку 250 луѓе, а стотици се повредени. Претставник на локалната влада за Би-би-си изјави дека бројот на загинати најверојатно...
Свет

Лавината на границата меѓу Авганистан и Пакистан усмрти 19 лица

M T
Најмалку 19 лица загинаа во лавина на планинскиот премин меѓу Авганистан и Пакистан, изјави талибански претставник. Неколку групи луѓе се обидувале да ја преминат границата...
Свет

Девет деца загинаа во експлозија во Авганистан

M T
Во експлозија во источен Авганистан во близина на границата со Пакистан загинаа девет деца, а четири се ранети, соопшти денеска канцеларијата на гувернерот. Во соопштението...
Македонија

Владата и Синдикатот на новинари и медиумски работници спасија четворица новинари од Авганистан

M T
Изутрината на Меѓународниот аеродром Скопје, пристигна група од четворица новинари од Авганистан кои се во опасност од новите тамошни власти. Станува збор за ТВ и...
МакедонијаВо тренд...

На скопскиот аеродром синоќа пристигнаа 131 Авганистанец кои работеле во Обединетите Нациии

M T
Синоќа на Меѓународниот аеродром Скопје, пристигна група од 131 граѓанин на Авганистан. Од Владата информираа дека се работи за вработени на Обединетите Нации, за кои...
КоронавирусСвет

СЗО: Во Авганистан ќе пропаднат околу 1,6 милиони вакцини, здравствениот систем пред колапс

M T
Речиси 1,6 милиони дози вакцини против Ковид-19, кои се на залиха во Авганистан, треба да се искористат што е можно поскоро, бидејќи нивниот рок истекува,...
Свет

Пекинг е подготвен за контакти со новата влада на Авганистан

M T
Кинеското министерство за надворешни работи денеска објави дека Пекинг е подготвен да одржува комуникација со новата влада на Авганистан и нејзините лидери, пренесуваат медиумите во...
Свет

Лавров: Русија нема намера да биде посредник во Авганистан

M T
Русија нема намера да се предлага како посредник во преговорите меѓу талибанците и другите политички сили во Авганистан, рече рускиот министер за надворешни работи, Сергеј...
Свет

Путин: Американското мешање во Авганистан резултираше само со трагедии и загуби

M T
Вашингтон 20 години се обидуваше да ги воведе своите стандарди во Авганистан, кои резултираа само со трагедии и загуби, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин....
Свет

Започна доставата на лекови од СЗО во Авганистан

M T
Амбасадорот на Пакистан во Кабул, Мансур Ахмед Кан, изјави денеска дека пакистанската национална авиокомпанија започнува да доставува медицински материјали од Светската здравствена организација (СЗО) до...
Свет

САД имаат уште 300 свои државјани во Авганистан

M T
САД имаат капацитет да евакуираат уште 300 преостанати американски државјани во Авганистан, објави денеска администрацијата на претседателот Џо Бајден. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече...
Свет

Најмалку 60 загинати и стотици повредени во нападите во Авганистан

M T
Најмалку 60 лица загинаа, а повеќе од 140 се повредени за време на терористичките напади во Кабул што се случија на влезот на аеродромот и...
Свет

Бајден за синоќешнот напад во Авганистан: Нема да ви простиме ќе платите

M T
Американскиот претседател Џо Бајден се обрати до јавноста по терористичките напади во Кабул. Тој вети дека ќе ги „фати“ сторителите на нападот во кој загинаа...
Свет

Талибанците го уапсија поранешниот претседател на Авганистан

M T
Талибанците го уапсија поранешниот претседател на Авганистан, Хамид Карзаи. Тој е во куќен притвор, а личното обезбедување му е одземено, пренесуваат светските медиуми. Талибанците му...
Свет

САД нема да задржат војници во Авганистан по 31 август

M T
Од Самитот на западните земји од Г7 беа упатени апели до талибанците. Соединетите држави дефинитивно го напуштаат Кабул во вторник, по истекувањето на рокот за...
Свет

Г7 денеска за продолжување на рокот за евакуација од Авганистан

M T
Лидерите на Групата седум (Г7) ќе разговараат за потенцијалното продолжување на рокот за евакуација на илјадници луѓе кои се обидуваат да го напуштат Авганистан, кој...
Свет

Лице од црната листа полетало од Авганистан за Велика Британија

M T
Лице од црната листа, на кое му е забранет влез во Велика Британија, со воен авион полета од Авганистан за Британија, како дел од евакуацијата...
Свет

Шефот на рускиот Совет за безбедност: Америка го претвори Авганистан во глобална лабораторија за дрога

M T
Во изминатите 20 години, САД го претворија Авганистан во лабораторија за дрога на глобално ниво, а производството на дрога во таа земја се зголеми за...