Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : болница

Македонија

Седумте преживеани од автобусот ќе бидат етапно отпуштани од болницата

M T
Стабилна и непроменета е состојбата на сите лица сместени во болницата Пирогов од инцидентот со автобусот на автопатот Струма. Професорот Николај Габровски, раководител на Клиниката...
Мозаик

Во болница речиси 30 години пиеле вода од тоалетот: „Многу ни е жал“

M T
Персоналот и пациентите во една јапонска болница случајно пиеле вода од тоалет наместо вода за пиење, речиси 30 години без да бидат свесни за тоа....
Свет

Подобрена состојбата на чешкиот претседател Милош Земан

M T
Чешкиот претседател Милош Земан денеска е префрлен од интензивна нега во стандардна соба, соопшти чешката централна воена болница. „Третманот, а особено сложената нутритивна поддршка обезбедена...
Свет

Кралицата Елизабета помина една ноќ во болница и ја откажа посетата на Северна Ирска

M T
Кралицата Елизабета (95) помина една ноќ во болница откако ја откажа посетата на Северна Ирска, соопшти Бакингемската палата. Кралицата требаше да тргне на дводневно патување...
Македонија

Едно лице загина, а уште две се повредени во тешка сообраќајка на автопатот Скопје – Тетово

M T
На 19.10.2021 во 16.40 часот во СВР Тетово било пријавено дека на автопатот Скопје-Тетово, кај „Требошки надвозник“, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „голф“,...
Бизнис

Comodita Home донираше душеци за ЈЗУ Специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ – Скопје

M T
Во рамки на нашата хумана мисија под слоганот „Секој сон е важен“, Comodita Home продолжува со своите активности. По првичната донација на душеци за најранливата...
Свет

Најмалку четворица загинати во пожар во болница во Романија

M T
Најмалку четири лица загинаа во болницата за инфективни болести во Констанца, Романија, кога утрово избувна пожар во единицата за интензивна нега, пренесуваат светските агенции. Романската...
Коронавирус Свет

Папата за кардиналот антиваксер кој заврши во болница: Тоа е иронијата на животот

M T
Папата Франциск зборуваше за отпорот што постои во црквата за вакцините против коронавирусот. За кардиналот антиваксер кој заврши во болница, вели: „Тоа е иронијата на...
Македонија

Маж паднал од електричен тротинет во Скопје, со повреди е пренесен во болница

M T
Синоќа по полноќ на улицата Борис Трајковски во Скопје З.Д. (46) паднал управувајќи електричен тротинет. По незгодата, тој бил пренесен во комплексот клиники Мајка Тереза...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Филипче: Граѓаните треба да бидат свесни дека ако не се вакцинираат имаат голема шанса да завршат во болница

M T
Граѓаните треба да бидат свесни дека ако не се вакцинираат имаат сериозно голема шанса да заболат од коронавирусот кој што многу веројатно ќе ги смести...
Свет

Бразилскиот претседател Болсонаро итно примен во болница

M T
Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро бил хоспитализиран, објавија некои светски медиуми. Веста, сепак, не е официјално потврдена. Не е познато зошто Болсонаро е хоспитализиран, но познато...
Македонија

Дете заврши со тешки повреди во болница по сообраќајна несреќа со мотор

M T
Малолетник од Зелениково управувајќи мопед се удри со товарно возило. Според информациите од полицијата, сообраќајната несреќа се случила вчера на локалниот пат Скопје – Пакошево....
Коронавирус Centar Македонија

Болниците се полнат: Каква е ситуацијата во Градска, Инфективна, Козле и останатите клиники низ земјава?

CENTAR MKD
Во Инфективната клиника во последниот ден се примени 7 пациенти. Севкупно се хоспитализирани точно 100 пациенти. Додека пак на кислородна поддршка се 62 пациенти, а...
Коронавирус Centar Македонија

Пет нови пациенти во градска – едно лице е на респиратор

CENTAR MKD
Во ГОБ „8 Септември“ има 5 приеми, а вкупно хоспитализирани се 40 пациенти, соопшти Министерството за здравство. На респиратор е 1 пациент....
Свет Во тренд...

Навални излезе од болница

CENTAR MKD
Рускиот опозиционер Алексеј Навални вчера излезе од болницата „Шарите“ во Берлин. „Алексеј Навални вчера е отпуштен од интензивна нега. Навални се лекуваше 32 дена, од...
Македонија

Полицијата спречи нов инцидент во струмичката болница, почина деветмесечно дете

CENTAR MKD
Попладневно околу 16 часот на детското одделение при струмичката болница починало деветмесечно бебе од село Банско. Набрзо потоа интервенирала полицијата која спречила инцидент, откако еден...