6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » дете
CentarМозаикВо тренд...

Знаци дека детето има висок коефициент на интелигенција: Внимавајте на МАЛИТЕ ДЕТАЛИ

M T
Треба да работите со децата и тоа е должност на секој родител. Треба да се учат многу, од задоволување на нивните животни потреби до одлични...
СветВо тренд...

Најмалку шест лица се повредени во експлозијата во Харков, од кои едно дете

M T
Најмалку шест лица се повредени, меѓу кои и едно дете, во експлозија во вториот по големина град во Украина, Харков, соопшти денеска Украинската државна служба...
Свет

Жена со ментално растројство фрлила дете во кафез со мечки

M T
Безбедносните камери на зоолошката градина во Узбекистан го снимиле моментот кога мајка ја фрла својата тригодишна ќерка во кафез со мечки. На видеото се гледа...
Македонија

Томшиќ од МОН: Секое дете ни е важно, со системски пристап обезбедуваме квалитетно и инклузивно образование

M T
Владата и Министерството за образование и наука во изминатите неколку години направија силен исчекор кон инклузивното образование. Вработивме 500 образовни асистенти кои добиваат плата од...
Македонија

За да го добие детето по разводот, стружанец со лажен документ докажувал дека поранешната сопруга е луда

M T
Со цел да го добие детето по разводот, стружанец со помош на неговата сестра обезбедил лажно лекарско уверение дека неговата поранешна сопруга е психички болна,...
КоронавирусСвет

Не можете да го видите вашето дете додека не се вакцинирате! – Разведена мајка шокирана на суд

M T
Сосема необично рочиште за случајот на грижа за единаесетгодишно дете се одржа во август во американски суд, каде што судијата донесе изненадувачка одлука да и...
CentarМозаикВо тренд...

Психолозите откриваат – Еве какво влијание врз една личност има редоследот на раѓање во семејството

M T
Психологот Тристан Колазо, корисник на Тикток, објави серија снимки во кои објаснува особини на личноста заеднички за најмладото, најстарото, средното дете, како и за единците....
Македонија

Министерката Шахпаска: Инвестираме во целосно нова градинка која ќе згрижи 57 деца во Општина Сопиште, секое дете е важно

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, денеска во Општина Сопиште направи увид во градежните работи на новиот објект при ЈОУГД „Виножито“, втор објект...
Македонија

На Клиниката за хематологија за прв пат изведена афереза на периферни матични клетки кај дете

M T
Министерството за здравство информира дека на Универзитетската Клиника за хематологија, во соработка со Универзитетската Клиника за детски болести денеска се реализира и афереза на периферни...
+Македонија

Тешко повредено дете на велосипед во сообраќајка

M T
Автомобил удри во дете на велосипед во скопското село Љубин. Според информациите на полицијата, детето со тешки повреди е пренесено во болница. Несреќата се случила...
Македонија

Дете заврши со тешки повреди во болница по сообраќајна несреќа со мотор

M T
Малолетник од Зелениково управувајќи мопед се удри со товарно возило. Според информациите од полицијата, сообраќајната несреќа се случила вчера на локалниот пат Скопје – Пакошево....