Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Здравје

Бела Имела – Од неа може да се направи добра ракија, а сега се знае дека помага и…

И ако топчестите плодови на белата имела се отровни, листовите од дамнина се користат за подготовка на природни лековити чаеви. Во новите клинички испитувања спроведени во Србија на 220 пациенти, покажало дека екстрактот од бела…

Решете се од нервозата во само неколку чекори

Многу луѓе чувствуваат нервоза и вознемиреност кога се соочуваат со проблем на работа, пред да имаат важен испит или кога треба да донесат важна одлука. Меѓутоа, постои едно едноставно правило кое во краток рок ќе ви помогне да ја…

За подобро варење потребно ви е само ова: Брзо ќе ги почувствувате првите резултати

Направете сами домашен препарат од маслиново масло и лимон со чија помош ќе го прочистите црниот дроб и ќе го подмладите целото тело. Овој витален орган има важна улога бидејќи го ослободува организмот од токсини и има важна улога во…

Корисна и моќна билка против мигрени и воспаленија

Tanacetum parthenium е повеќегодишна билка од фам. Аsteraceae.Стеблото е исправено разгрането а билката достигнува раст до 100см висина. Листовите се наизменични, сложени и со резови.Цветот содржи многу мали, со многу мали бели цветови во…

Додајте само 2 лажици во утринското кафе: Топи килограми во текот на целиот ден

Ако сте од оние луѓе кои денот го започнуваат со кафе, ова добро ќе ви дојде! Се работи за крем за кафе, кој освен што е вкусен, погодно делува на вашиот метаболизам. Состојки: 1 лажичка цимет во прав, 3/4 шолја кокосово масло, 1/2…

Стоп за ракот – Варумин

Што е канцер? „Канцер“ е термин на кој му припаѓа голема група на болести кои се разликуваат во типот и локацијата, но имаат едно заедничко својство: ненормален и неконтролиран раст на клетките. Во нормални услови бројот и…

Решете се од болките во грбот за 60 секунди – еве како!

Премногу време поминато во седечка положба или нередовна физичка активност, можат да предизвикаат болки во грбот. Болките, посебно во долниот дел од грбот, така стануваат секојдневна појава со која се борат сè повеќе луѓе. Болките се…

ВАРУМИН – Стоп за ХПВ инфекциите

ХПВ Инфекции се полово преносливи болести кои ги предизвикува Humani pаpiloma virus - HPV. Што е генитална ХПВ Инфекција? Генитална ХПВ Инфекција е полово пренослива болест предизвикана од хуман папилома вирусот. Името се…

Цел живот го јадете за подобро здравје, но сè правите погрешно

Лукот е исклучително здрав. Со цел максимално да го искористите неговиот лековит потенцијал следете ги советите кои ви ги донесуваме и не ги правете овие грешки. Термички го обработувате: Готвењето или печењето на лукот е прифатливо…

Еректилна Дисфункција, што е тоа?

-Повеќе од 150 милиони мажи во светот патат од пореметување на ерекцијата. Меѓутоа само 10% од нив бара помош за својот проблем. Повеќето мажи не сакаат да признаат дека имаат сексуални проблеми. 1. Што е еректилна дисфункција?…

Стоп за хемороидите – Варухемороидал

Хемороиди се натечени, проширени вени на аналниот отвор и крајниот дел на дебелото црево. Овој проблем настанува по зголемен притисок во крните садови во карлицата и настанува слично како кај проширени вени на нозете. Хемородидите…

Неколку рецепти со мед за подобро здравје – намирница која лечи многу болести

Медот е една од најзначајните и најдобри намирници за нашето здравје. Тој е одличен извор на едноставни јаглехидрати, глукоза и фруктоза кои се користат за создавање енергија. Во него има минерали, амино и органски киселини, пигменти,…

Еректилна Дисфункција, што е тоа?

-Повеќе од 150 милиони мажи во светот патат од пореметување на ерекцијата. Меѓутоа само 10% од нив бара помош за својот проблем. Повеќето мажи не сакаат да признаат дека имаат сексуални проблеми. 1. Што е еректилна дисфункција?…

Корисна и моќна билка против мигрени и воспаленија

Tanacetum parthenium е повеќегодишна билка од фам. Аsteraceae.Стеблото е исправено разгрането а билката достигнува раст до 100см висина. Листовите се наизменични, сложени и со резови.Цветот содржи многу мали, со многу мали бели цветови во…

Запишете го овој рецепт: За 7 дена ги уништува маснотиите околу стомакот

Запишете го овој рецепт: За 7 дена ги уништува маснотиите околу стомакот Многу луѓе имаат еден ист проблем, односно се борат со вишок килограми во пределот на стомакот. Доколку дојде до преголемо натрупување маснотии, постои и шанса да…

Алкохолот е поштетен за мозокот од марихуаната

Нова студија покажала дека алкохолот е поштетен за мозокот од марихуаната. Истражувањето во кое учествувале 850 возрасни и 430 тинејџери, покажало дека алкохолот, но не и марихуаната, влијае на намалување на нервното ткиво. Додека…

Горка Диња – Карела (Момордика Карантиа)

Горка Диња е од семејството на Кукурбитакeае (Cucurbitaceae), билка која расте во тропски и суптропски подрачја на средна и јужна Америка, Африка и Азија. Се одгледува како храна и лек. Билката расте како лоза долги расцепани листови и…

Алкохолот е поштетен за мозокот од канабисот

Истражување во коешто учествуваа 850 возрасни лица и 430 тинејџери покажа дека алкохолот, а не марихуаната влијае на намалување на нервното ткиво. Додека сивата маса ги контролира мозочните функции, белата ја контролира комуникацијата на…

Стоп за хемороидите – Варухемороидал

Хемороиди се натечени, проширени вени на аналниот отвор и крајниот дел на дебелото црево. Овој проблем настанува по зголемен притисок во крните садови во карлицата и настанува слично како кај проширени вени на нозете. Хемородидите…