Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Здравје

Денот по излегувањето е најлош: Еве како да се ослободите од мамурлакот ако сте испиле премногу

Новата година е време на славење и забава, а алкохолот секогаш се поврзува со него, а секако алкохолот често се поврзува и со мамурлак. Еве неколку трикови како да го намалите и запрете.

При запирање на мамурлакот најважни се витамините. Пред да почнете да пиете, јадете храна богата со витамини Б и Ц за да го заштитите вашиот црн дроб.

Пијте многу вода за време на вашето излегување. Алкохолот се врзува за водата во вашето тело и поминува низ вашиот систем. Доколку не пиете доволно вода, алкохолот побрзо ќе ве „удри“. Исто така, за да не ве боли главоболката следниот ден, водата е вистинското решение.

Потоа, кога наутро ќе се разбудите со мамурлак, не останувајте во кревет, станувајте, истегнете се и отворете ги прозорците. Многу е важно да имате чист воздух бидејќи се што ќе издишете во текот на ноќта ќе ви предизвика главоболка.

Кога вдишувате свеж воздух и добро се истегнувате, важно е да ја вратите енергијата, а тоа можете да го направите со обилен појадок. Најдобриот појадок што можете да го јадете се јајцата бидејќи тие се богати со амино киселини кои помагаат во варењето на алкохолот и ги намалуваат неговите ефекти.

И на самиот крај, ако ништо не ви помага, само испијте многу чај или кафе и почекајте го мамурлакот до следниот ден.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе