26.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
илустрација / Pixabay
ЗДРАВЈЕ

Денот по излегувањето е најлош: Еве како да се ослободите од мамурлакот ако сте испиле премногу

Новата година е време на славење и забава, а алкохолот секогаш се поврзува со него, а секако алкохолот често се поврзува и со мамурлак. Еве неколку трикови како да го намалите и запрете.

При запирање на мамурлакот најважни се витамините. Пред да почнете да пиете, јадете храна богата со витамини Б и Ц за да го заштитите вашиот црн дроб.

Пијте многу вода за време на вашето излегување. Алкохолот се врзува за водата во вашето тело и поминува низ вашиот систем. Доколку не пиете доволно вода, алкохолот побрзо ќе ве „удри“. Исто така, за да не ве боли главоболката следниот ден, водата е вистинското решение.

Потоа, кога наутро ќе се разбудите со мамурлак, не останувајте во кревет, станувајте, истегнете се и отворете ги прозорците. Многу е важно да имате чист воздух бидејќи се што ќе издишете во текот на ноќта ќе ви предизвика главоболка.

Кога вдишувате свеж воздух и добро се истегнувате, важно е да ја вратите енергијата, а тоа можете да го направите со обилен појадок. Најдобриот појадок што можете да го јадете се јајцата бидејќи тие се богати со амино киселини кои помагаат во варењето на алкохолот и ги намалуваат неговите ефекти.

И на самиот крај, ако ништо не ви помага, само испијте многу чај или кафе и почекајте го мамурлакот до следниот ден.

Спонзорирано: