Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МозаикЗдравје

Помага во смирување на многу болести: Прекрасно растение кое ви е потребно во домот

Маслото од лаванда се нарекува и „мајка на сите есенцијални масла“. Освен тоа, ова чудесно растение помага и во ублажување на многу болести.

Од овие растенија се прават чаеви, есенцијални масла, купки, омекнувачи, но се користат и за инхалација. Етеричното масло од лаванда нема никакво штетно дејство, може да го користат и постарите и помладите, а ефикасно е за многу тегоби и болести.

На што се делува поволно лавандата?

Доколку не сте знаеле, лавандата е одличен сојузник во борбата против алергии, астма, бронхитис, болки во грлото, орални инфекции, кашлица, синузитис, конјунктивитис, мигрена, главоболки, изгореници, исеченици, депресија, стрес, хипертензија, лош здив и со варење.

Лавандата има и силни антисептички својства. Маслото од лаванда може да биде одлично средство за дезинфекција и добра замена за алкохолот. Покрај тоа, лавандата може да ја смири иритираната кожа – затоа се препорачува како природен лек за мрсна кожа, акни, псоријаза, егзема и дерматитис. Помешано со други билки како камилица или рузмарин, нејзиниот ефект ќе биде зајакнат.

Можеби ќе ве интересира

Емоциите се поттик за сите болести: Лутината го уништува стомакот, тагата го кине срцето, а еве што прави неблагодарноста

M T

Спиењето е здраво: Помалку од шест часа сон може да доведе до сериозни болести

M T

Болести на денешницата: Ова се симптомите карактеристични за работниците денес

M T

Повеќето ги користат во својот дом: Овие две намирници не прават попаметни и не штитат од болести

M T

„Кој НЕ СЕ ДВИЖИ живее ПОКРАТКО“ – Предолгото седење пред компјутер е извор на многу болести

M T

Само 1 чаша дневно го намалува ризикот од дури 7 болести

M T