Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Здравје

Резултатите им дадоа надеж на овие луѓе: Колку време му е потребно на мозокот да се врати во нормала по откажувањето од алкохол?

Едно ново истражување им дава надеж на оние кои многу пијат со тоа што покажа дека повеќето кои престануваат да пијат имаат значителни когнитивни подобрувања по само 18 дена.

Дефицитите, како што се губењето на меморијата и вниманието, се подобрија во 63 проценти од случаите по само 18 дена, што покажува дека значително подобрување е можно за кратко време.

Тешкото нарушување на употребата на алкохол претставува тешкотии во контролирањето на внесот на алкохол, при што луѓето често градат толеранција и бараат зголемени количини за да го постигнат истиот ефект.

Прекумерното консумирање алкохол е поврзано со широк спектар на когнитивни дефицити, вклучувајќи складирање и пронаоѓање информации, додека тешката употреба може да доведе до оштетување на мозокот.

Сепак, претходните докази покажаа дека личноста која престанува да пие може да ги смени некои од дефицитите поврзани со AUD, но, како и со многу истражувања на мозокот, токму она што се случува ги избегна научниците.

За подобро да го разберат ова, истражувачите мораа да преземат лонгитудинален пристап, во кој ги проучуваат истите луѓе во одреден временски период за да бараат какви било промени.

Земајќи 32 лица со тешка AUD, од кои 24 мажи, истражувачите забележале како престанале да користат алкохол по осум, а потоа 18 дена. Во студијата беа вклучени и 32 здрави луѓе од контролната група.

На учесниците со AUD им помогна програма за детоксикација и орален третман со тиамин да престанат да пијат. Секој учесник беше подложен на кратка евалуација на невропсихолошкото оштетување предизвикано од алкохол, кое го одредува когнитивниот статус на алкохоличарите и се смета за златен стандард за тестирање.

Резултатите покажаа дека 60 проценти од учесниците со AUD имале когнитивно оштетување по осум дена, а 63 проценти од нив покажале подобрувања на нормално ниво во рок од 18 дена.

Најголеми придобивки беа визуелните просторни индикатори, кои се подобрија кај 67 проценти од испитаниците за 18 дена.

Студијата има и некои ограничувања како што е големината на примерокот, која во овој случај беше мала и не беа земени предвид други фактори, како што се други супстанции кои можат да влијаат на когнитивните способности, вклучително и употребата на никотин.

Ова е најбрзото подобрување кај луѓето со AUD што студијата го видела досега, и можно е когнитивните дефицити да почнат да се намалуваат за уште пократко време, иако ќе бидат потребни дополнителни студии за да се утврди ова.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе