Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Експертски совет: Најдобра постпразнична детоксикација

Доколку сте претерале со храна и пијалоци за време на празниците, време е да му направите услуга на вашето тело и да го исчистите од насобраните токсини. Испробајте ги чекорите за детоксикација што ги советуваат експертите и вратете го вашето тело во рамнотежа.

Почетокот на јануари за повеќето значи враќање на вообичаените прехранбени навики, односно време е да се исчистите од празничното прејадување.

Во продолжение ви претставуваме совети за детоксикација, препораки и рецепт.

За почеток, пијте повеќе вода и незасладени билни чаеви, а кога зборуваме за детоксикација, првиот избор е зелениот чај. Зелен чај можете да направите со комбинација од органски анасон, звезден анасон, кардамон, куркума и коријандер, ќе ја најдете свежината потребна за чистење и убаво чувство.

Доколку сакате ладен пијалок, со овој едноставен рецепт кој содржи тинктура од лимон, ѓумбир и коприва, ќе го поттикнете чистењето на телото и ќе го поттикнете варењето. Тинктурата од коприва е позната како моќен диуретик и природно средство за чистење на телото, а оваа сертифицирана органска тинктура не содржи остатоци од пестициди и хербициди и обезбедува максимална активност на хранливите материи од растението.

Дополнително – јадете повеќе благо варен зелен зеленчук, изберете богати растителни чорби со цели зрна и мешунки со додавање на ленено семе, ладно цедено масло и зачини како ѓумбир и чили. Посегнете по ферментирана храна како што се мисо, даикон и цикорија или едноставни салати за детоксикација што можете да ги однесете на работа. Во слободното време, прошетајте го семејството и пријателите, лесно планинарење, возење велосипед или уживајте во каква било физичка активност секој ден – најмалку половина час.

Благодарение на голем број студии кои позитивно го оценија влијанието на исхраната од растителна основа врз организмот, се повеќе луѓе избираат висококвалитетна, органска и минимално обработена храна без животински состојки. Многумина се одлучуваат на овој чекор веднаш во јануари, приклучувајќи се на глобалниот предизвик за вегануарство, а ако размислувате дали треба да бидете дел од него – еве 5 причини зошто треба да кажете „да“ денес.

Пијте сок од целер
Со овој пијалок – клучот е дека целерот е органски. Целерот е богат со ензими кои го смируваат дигестивниот систем, растителни хормони кои го регулираат ендокриниот систем, витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот систем, а микроминералите во трагови се исклучително важни за обновување на желудникот и дигестивните процеси. Сокот од целер е скапоцена течност која не лекува, но важно е да е органски, а ќе го најдете во продавниците, идеален за подготовка на освежителен природен сок или за подготовка на сирови и варени јадења, пишува тпортал.

Ова се позитивните работи што ќе ги забележите откако ќе конзумирате сок од целер:

– почиста кожа; подобро варење и помалку надуеност; повеќе енергија; ментална јасност и балансирање на расположението
; губење на вишокот килограми

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе