Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Комбинација за полесно дишење: Неколку природни препарати кои го зачувуваат имунитетот

Медот во комбинација со други природни состојки е познат како природен и корисен препарат кој го зачувува имунитетот.

Ренот е одличен сојузник во борбата против настинката и бронхитисот, бидејќи содржи глукозинолати, соединенија кои ги разредуваат густите секрети и го олеснуваат неговото исфрлање.

Медот е одличен и поради неговото антисептично и благотворно дејство. Медот од липа е познат за лекување на бронхијални заболувања и настинки.

Мед, рен и ѓумбир
Направете природен лек со мешање на две шолји мед, половина шолја рендан ѓумбир и половина шолја рендан рен. Оставете ја смесата да отстои две недели, а потоа, доколку кашлате, јадете по една лажица дневно секое утро. Доколку смесата не можете да ја јадете поради силниот вкус, ставете една кафена лажичка во чајот и испијте ја.

Друг народен лек често се препорачува за чистење на бронхиите (особено се препорачува за пушачи)

Мед, рен и моркови
Направете мешавина од мед, рендан рен и рендан морков во сооднос 1: 1: 1. Така, ако додадете 100 грама мед, додадете уште толку рен и моркови, измешајте и можете веднаш да употребите една кафена лажичка за почеток.

Ако го користите веднаш, внимавајте – поради ренот има силен вкус, но по неколку дена медот ја извлекува лутината и смесата станува блага.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Одлична комбинација: Чоколаден колач со кикиритки

M T

Комбинација која го олеснува дишењето, ги чисти белите дробови и ја смирува кашлицата

M T