Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Студот има свои добри страни: Позитивни ефекти на зимата врз здравјето

Вистина е и дека студот може да направи многу добри работи за здравјето на луѓето.

Зимата може да биде добра за вашето здравје. Спортските активности на снег не се само забавни туку и корисни. За почеток, тие го зајакнуваат срцевиот мускул. Во исто време, во текот на зимата, телото троши повеќе калории бидејќи му се потребни за да се загрее.

Дури и во текот на ноќта, потрошувачката на калории може да се зголеми и до 7% кога е пријатно студено, односно ако температурата во просторијата е под 18 степени.

Ако не сте во можност да вежбате поинтензивно, барем прошетајте. Ова ќе ви помогне, со соодветна собна температура, полесно да заспиете во квалитетен сон. Ќе спиете подобро и во исто време ќе го заштитите мозокот од Алцхајмерова болест.

Спиењето во просторија со пониска температура помага во производството на мелатонин.

Тоа индиректно влијае на одбраната од многу болести, против кои зимските настинки се безопасни. Ако сте настинати, настинката помага да се активира имунолошкиот систем, што ја зголемува способноста за одбрана од инфекции.

Има и други фактори кои мотивираат да бидете активни и да одржувате соодветна тежина, што инаку е важен фактор за здравјето не само во зима, туку и во секое време од годината. Поголемиот дел од телесните масти се бели, додека кафените масти помагаат во согорувањето на мастите и зголемувањето на телесната температура.

Луѓето со понизок индекс на телесна маса (БМИ) имаат поголем дел од кафеави масти. Затоа, маснотиите што се загреваат се постигнуваат со вежбање, а не со неадекватна и лоша исхрана, што резултира со таложење на бели масти во телото.

Што се однесува до престојот во затворен простор, доколку централното греење е такво што носите кратки ракави, оставете го прозорецот отворен. Одморот за прошетка ќе ви помогне да го расчистите вашиот ум. Во бројни студии дури е потврдено дека луѓето се попродуктивни ако температурата во просторијата во која се наоѓаат е пониска.

Студот ги стеснува површните крвни садови, поради што има помалку потење и црвенило, како и производство на себум. Во исто време, секој кој има проблем со истакнати вени на нозете знае дека овој проблем е поизразен во текот на летото.

Запомнете, исто така, дека алергиите предизвикани од полен се намалуваат со доаѓањето на постудено време. Меѓутоа, ако причината е алергија во куќата, состојбата може да се влоши во текот на зимата. Затоа е добро да се излезе надвор, да се проветруваат просториите и да се избегнува сушење алишта во станот.

На крајот, зимата ги зближува луѓето, како и празниците што се во овој период од годината. Не постои активност што може да ги замени придобивките од поминувањето време со саканите, без разлика дали тие се таму како рамо за плачење или како извор на смеа и радост.