Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : CENTAR MKD

Македонија

Заев: Ги разгледуваме можностите за трајно и системско решение на проблемите во Македонски железници

CENTAR MKD
Низ взаемен дијалог меѓу Владата, синдикалните организации и менаџментот на Македонски железници ќе се разгледуваат можностите и ќе се носат одлуки за трајно и системско...
Македонија

Испразнето уште едно министерско место – се најавува поголема промена во владиниот состав

CENTAR MKD
Напуштањето на министерската позиција на Самка Ибраимовски навестува поголеми промени во владиниот состав. Досега беше познато дека треба да бидат избрани министри за здравство и...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Шилегов: Иницијативата да не се пуштаат децата во училиште е политички мотивирана

CENTAR MKD
Иницијативата на „Фејсбук“ преку која родители велат дека нема да ги пуштаат децата во училиште е политичка мотивирана, рече градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов....
Македонија

Министер си заминува од функцијата – ќе биде пратеник во македонското собрание

CENTAR MKD
Самка Ибраимовски го напушта министерското место во Владата, а денеска ќе потпише изјава дека прифаќа да биде пратеник во Собранието. „Министерот без ресор Самка Ибраимоски...
Мозаик

Направил дупка во мразот, а потоа запалил кибрит. Она што следело ќе го гледате со ЧУДЕЊЕ!

CENTAR MKD
Метанот е безбоен плин. Се развива во бари од органски материи. Метанот може да се најде во сите делови од светот, а во продолжение погледнете...
Uncategorized

Намалена видливост на патниот правец Скопје – Катланово

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Поради појава на магла, видливоста на патниот правец Скопје...
Свет

Бомбаш облечен како полицаец се разнаел во камп за обука во Могадишу

CENTAR MKD
Најмалку 15 полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во полициски камп за обука во Могадишу, главниот град на Сомалија. Напаѓачот бил облечен како полицаец и...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Судовите не судат по закон туку по диктат на хунтата

CENTAR MKD
Одлуките на Апелација со кои се потврдуваат притворите на десетината затворени македонски патриоти се класичен пример за политички прогон преку монтирани судски случаи, реагираат од...
Свет

Политичарот обвинет за сексуално вознемирување најден мртов, најверојатно се самоубил

CENTAR MKD
Републиканскиот сенатор Ден Џонсон од Кентаки, кој беше обвинет за сексуално вознемирување на тинејџерка, пронајден е мртов покрај својот автомобил и се верува дека извршил...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ново судење за „Труст“, ќе биде сослушан вториот вештак

CENTAR MKD
Рочиштето за предметот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на телевизијата „Нова“, Сеад Кочан, ќе продолжи денеска во кривичниот суд, со сослушување на...