Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Во Париз почина 16-годишно девојче, се верува дека е најмладата жртва во Европа

Џули починала вчера во Париз и таа е една од вкупно 1.696 жртви на коронавирусот во Франција. Мајка ѝ за АФП изјавила дека Џули имала блага кашлица пред една недела, а во саботата почувствувала и тешкотии со дишењето. Шеснаесетгодишната…

Заев на ТВ Алсат: Станавме 30 членка на НАТО, вредеше се што направивме!

НАТО е наша стратешка определба од независноста на државата, безбедноста и сигурноста се важни работи, не само заради животите и здравјето на луѓето, туку и заради предвидливоста, економијата, инвестициите и слично. Секако дека вредеше се…

“Со криминалец не правам интервју”- одговори Чомовски на предлогот на Мицкоски за интервју…

На констатација на новинарот Горазд Чомовски во Трилинг на ТВ 24, дека Мицкоски сеуште не може да излезе од матрицата на Груевски, (според него и тој ги дели луѓето на наши и ваши), лидерот на ВМРО-ДПМНЕ му посака на Чомовски да има чест да…

Мапа: Најмногу заразени има во Карпош – еве каква е ситуацијата и во другите општини…

Заклучно со 26.03.2020, пријавени се вкупно 219 случаи на COVID-19 (I=10,6/100.000). Според место на постојано живеење, случаи на COVID-19 се регистрирани во 10 градови: Скопје (134), Дебар (43), Куманово (17), Штип (8), Прилеп (6),…

Драматично: Во САД над 100.000 заразени од коронавирус, во Светот речиси 600.000

Во САД бројот на заразени достигна 100.390 лица заклучно со 21 часот и 20 минути по македонско време. Само денес, досега се регистрирани 15.000 нови случаи на заразени со коронавирус, а починале 248 лица во последните 24 часа. Со ова…

Спасовски: Во вакво време на криза со манипулации и шпекулации само штетиме на целиот тој…

- Во вакво време на криза со манипулации и шпекулации само штетиме на целиот тој процес, значи точно е дека имаше започната постапка во МЗ во кој што беше понудена одредена цена за набавка на респиратори, таа цена низ постапката ќе требаше…

Се огласија од општина Битола откако автобуси со повратници се сместени во карантин во…

Соопштение на Општина Битола, откако два автобуси со повратници од странство се сместени во познат хотел среде Битола. Пристигнатите лица, наши сограѓани, се сместуваат во контролирана изолација, со полициски надзор, а претходно…

Спасовски: јас им благодарам на сите оние кои што се одзваа, а се одзваа многу хотели кои…

„Ова е време на вонредна состојба и ова е време во кое што секој од нас мора да даде нешто за целата оваа ситуација затоа ги покриваме трошоците, јас им благодарам на сите оние кои што се одзваа а се одзваа многу хотели кои што сакаат да…

Спасовски: За мене и за владата нема поважна работа од здравјето и животот на граѓаните

„За мене и за владата нема поважна работа од здравјето и животот на граѓаните, важна е и економијата која што е поврзана една со друга, ако немате економија ќе нема и здравје ама ако немате здравје и живот нема и економија тоа е поврзано…

Спасовски: Мерките ќе ги финализираме за ден- два и ќе ги презентираме пред јавноста

„Апсолутно не се доцни, ние ќе ги објавиме мерките во моментот кога, ги финализираме значи сега за ден,два, три ќе бидат веќе презентирани во јавноста, за дел од нив се направени веќе подготовки, законски уредби итн, се со цел да можат да…

Спасовски: Секој што отпуштил работници откако почнала кризата нема да може да користи дел…

„Секој еден кој што отпуштил работници веднаш кога почнала кризата тој нема да може да искористи дел од мерките, заради тоа што неможе да веднаш самите себе да се заштитиме на сметка на работниците..“, рече премиерот Оливер Спасовски за…

Спасовски: Ние имавме добар и ликвиден буџет имавме добри приходи дури имаше и зголемување…

- Ние имавме добар и ликвиден буџет имавме добри приходи дури имаше и зголемување на приходите во одредени ставки од почетокот на годината и тоа беше навистина добра ситуација, сега кога зборуваме за буџетот тоа значи имаме приходна имаме и…

Спасовски: Не е време сега да размислуваме за политички поени и тоа што ќе добиеме од…

- Не е време сега да размислуваме за политички поени и тоа што ќе добиеме од кризава, реков не е време за профитерство и не размислуваме ние во таа насока, ние размислуваме да се справиме успешно со целата оваа состојба..“, рече премиерот…

Спасовски: Како влада работиме максимaлно посветено на овие цели кои што ги имаме…

„Како влада работиме максимaлно посветено на овие цели кои што ги имаме здравјето, животот на граѓаните, економијата и на крајот јас очекувам од целата ова ситација во која што се наоѓаме малку барем да ни се врати како народ и чуството за…

Стејтдепартмент: Им честитаме на граѓаните на Северна Македонија за овој значаен повод

„Денес ја поздравуваме 30-та членка во Алијансата на НАТО, Република Северна Македонија. Им честитаме на граѓаните на Северна Македонија за овој значаен повод “. соопшти Портпаролот на американскиот Стејт департмент Морган Ортагус.…

Столтенберг на Твитер: Добредојде Северна Македонија во НАТО – патот беше долг, но…

- Добредојдовте на #NATO, #NorthMacedonia! Тоа беше долг пат, но сите ваши напори се исплатија. Формалниот процес на пристапување сега е завршен, и драго ни е што го имаме 30-от член на нашата Алијанса со нас, напиша Јенс Столтенберг на…

Хорор во Италија: 919 починати во последниве 24 часа, 5.909 новозаразени

919 починати во последниве 24 часа се регистрирани како последица на коронавирус во Италија, со што бројката на вкупно починати досега од почетокот на пандемиајта порасна на 9.134. 5.909 новозаразени лица се регистрирани се во…

Владата усвои информацијата во врска со можностите на Министерството за локална самоуправа…

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои информацијата во врска со можностите на Министерството за локална самоуправа за учество на конкретни активности согласно планот на Министерството за здравство за справување со состојбата од…

Владата ќе го извести Генералниот секретар на Советот на Европа за отстапување на…

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и ја усвои Информацијата за потребата од известување до Генералниот секретар на Советот на Европа за отстапување на Република Северна Македонија од одредени членови на Европската…