Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Вонредни мерки поради загадувањето: Во Скопје паркирањето двојно поскапо, градските…

Од 18 часот денеска превозот во Скопје во автобусите на ЈСП и на приватните превозници ќе биде бесплатен за сите граѓани, а паркирањето на паркинзите со кои управува ЈП Градски паркинг ќе поскапи двојно. Мерките ќе важат сè до надминување…

Наслови на српски портали „почнаа војна“ меѓу Македонија и Грција

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е…

Има уште групи како „Јавна соба“ за кои јавноста не знае

Групата „Јавна соба“ на мобилната апликација за инстант пораки „Телеграм“ деновиве ја разбранува јавноста заради тоа што во неа се споделувале фотографии од разголени девојки меѓу кои наводно има фотографии и од малолетни лица. Целиот…

Кристијан Ландов од А1он – Немаме намера да и се извинуваме на Мизрахи, и порачуваме…

Фејсбук статус на Кристијан Ландов од А1он.мк.: Мизрахи е навредена затоа што во наслов не стоело “министерката Мизрахи”, посочувајќи дека насловот изразува улична комуникација, што пак е навреда само по себе за медиумот и новинарите.…

Александар Кирацовски до Илија Димовски: Една деценија на Груевски збор не му рековте за…

Една деценија на Груевски збор не му рековте за загадувањето, сега кога реално нешто се презема, баш од тоа најдовте политика да правите, му реплицираше Кирацовскиод СДСМ на Илија Димовски од ВМРО ДПМНЕ Ви ја пренесуваме целосната…

Заев на средба со граѓани на Кисела Вода: Аграрните политики на СДСМ го вратија…

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска беше во посета на општина Кисела Вода каде се сретна од населбата Драчево. На средбата со граѓаните Заев се запозна изворно со проблемите на многубројните граѓани и разговараше за можните и ефикасни…

За да не го гласа Законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ „италијански“ лаже дека друг местел избори

Италијанскиот весник „Ла верита“ и Центарот за комуникации на ВМРО ДПМНЕ се двете фабрики за продукција на лажни вести со крајна цел партијата на Христијан Мицковски да има измислено алиби за тоа што не го гласаат новиот Закон за Јавно…

Се удави жена во Вардар

На 26.01.2020 во 09.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во водите на реката Вардар има починато женско лице. Од екипа на Бригадата за прпотивпожарна заштита Скопје телото било извадено, а лекар од Итна медицинска помош констатирал…

Очекувајте “свежи пари” – Познато е кога УЈП ќе ја почне втората исплата…

Во текот на месец февруари, на трансакциските сметки на граѓаните кои ревносно скенирале сметки во последното тромесечје од 2019 ќе легнат парите од повратот за ДДВ. Проектот на Владата на Македонија, кој стана своевиден хит кај младите,…

Пронајден мртов 41-годишен скопјанец

На 26.01.2020 во 14.32 часот во СВР Скопје, Т.Д. пријавил дека на ул.„Милан Зечар“ затекнал починато лице Љ.Т.(41) од Скопје, кој живеел со неговиот татко Б.Т.(77) од Скопје. Од лекар од Итна медицинска помош била констатирана смрт кај…

Трагедија: Познат идентитетот на мажот, кој беше најден мртов со прострелна рана во…

На 26.01.2020 околу 08.00 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека во семејниот дом на ул.„Стојан Сандески“ во Кичево, С.А.(50) од Кичево бил пронајден починат, со прострелна рана во пределот на градите. Увид на местото…

Царовска: Влада посветено работи и има цврста определба на сочувувањето на сеќавањата и…

Фејсбук статус на Мила Царовска: Денес одбележуваме 75 години од ослободувањето на најголемиот нацистички концентрационен логор Аушвиц во кој што животот го загубија над 1 милион луѓе, најголемиот број од нив Евреи. Одбележувањето на…

Прегазен пешак во Скопје итно во болница

Во 10.40 часот на улица „1“ во Волково, скопско, патничко возило „шкода фелиција“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Љ.С.(26) од Волково, удрило во пешак Р.Р.(87) од Кучково. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил…

Катица Јанева до Лиле Стефанова среде судница: „Гомнарке и ороспијо една“

„Гомнарке и ороспијо една“, и рекла Катица Јанева на својата поранешната колешка од СЈО Лиле Стефанова. Катица Јанева откако била опомената од судивката да не дофрлува, продолжила со вулгарните зборови и била отстранета.

Јовановиќ: ВМРО-ДПМНЕ е пуштен “од врата до врата”, граѓаните ги бркаат, не…

Фејсбук статус на аналитичарот и колумнист Ненад Јовановиќ: Јанушев: Заев за пусти пари го предаде својот народ. Имам информација од терен дека тој ист народ, за кој Јанушев вели дека "Заев за пари го продаде/предаде народот", не им…

Времето драстично се менува – Meteocentar со нова најава

Денеска времето ќе биде претежно облачно и магливо со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Во попладневни часови врнежите постепено ќе престануваат кога ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе…

Регулаторна одлучи: Ново намалување на цените на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 0,50 во однос на малопродажните цени утврдени со Одлуката од 20.01.2020 година и со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 67,50 ден/лит,…

Стефанова: Камчев ми даде писмо додека беше во притвор

Обвинителката Лиле Стефанова во своето сведочење за предметот „Рекет“ откри дека бизнисменот Орце Камчев додека бил во притвор и дал писмо. „Ми даде лист на кој стоеше логото на Систина. Еден дел беше напишан на кирилица, додека пак друг…

Тага до небо: Заедно со Коби загина негова соработничка, дечиња останаа без мајка (ФОТО)

Веста за смртта на Коби Брајант одекна низ целиот свет. Во хеликоптерската несреќа загинаа уште 8 лица, меѓу кои и неговата ќерка. Во меѓувреме, полицијата успеа да идентификува неколку други жртви од истата несреќа. Веќе беше познато…

Стефанова: Јанева се закануваше дека ќе ми пушти новинари дома, ми забрани да давам изјави

На денешното рочиште на случајот „Рекет“ сведочеше поранешата обвинителка од СЈО Лиле Стефанова, воедно и поранешна колешка на Катица Јанева која е осомничена. Стефанова рекла дека Катица и се заканувала, пренесува „Слободен Печат“. -…