29.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗДРАВЈЕ

НЕКОГАШ Е ДОБРО ДА ГИ ПИЕТЕ: Овие алкохолни пијалоци може да имаат здравствени придобивки

Сите знаат дека алкохолот не е здрав, но тоа не значи дека не можете да пиете пијалок одвреме-навреме иако водите здрав живот.

Имено, ако пиете алкохол во умерени количини, тој може да има одредени здравствени придобивки. Диететичарите открија неколку видови на алкохолни пијалоци кои понекогаш дури и се добри за пиење.

Вотка и џин
Чистите алкохолни пијалоци како вотка и џин имаат најмалку калории и шеќер, тврди диететичарот Ами Шапиро. Тоа значи дека нашето тело полесно ги „вари“ и може да резултира со помалку интензивен мамурлак кај некои луѓе. Докажано е дека водката ги шири артериите, што го зголемува протокот на крв и може да помогне во спречување на срцеви заболувања. Вотката има 64 калории, а џинот 73, додека и двете имаат по 0 грама шеќер.

Текила
Текилата е исто така ниска со калории и шеќер, а може да помогне во балансирање на шеќерот во крвта, благодарение на природниот шеќер во агавата, кој служи како диетални влакна. Една шолја има 64 калории и 0 грама шеќер.

црвено вино
Диететичарот Трејси Фримпонг тврди дека црвените вина содржат полифеноли и антиоксиданси кои можат да помогнат во подобрување на здравјето на срцето и мозокот. Има приближно 100 до 160 калории по чаша и содржи помалку од еден грам шеќер.

Шампањ
Диететичарот Трејси Фримпонг вели дека шампањот е поздрава опција бидејќи грозјето што се користи содржи полифеноли кои помагаат да се контролира крвниот притисок, да се зајакне циркулацијата, па дури и да се подобри системското воспаление. Има 85 калории и помалку од два грама шеќер по чаша, пренесува Б92.

Занаетчиско пиво
Крафт пивото има најголема ботаничка разновидност, што значи дека може да има повеќе корист од сложените профили на вкус. Овој пресврт во производството го нагласува квалитетот и вкусот, што значи поголема ботаничка разновидност и потенцијал за повеќе антиоксиданси, витамини и минерали.

Сепак, занаетчиските пива обично имаат поголема содржина на алкохол, што значи повеќе калории. Во едно шише има околу 200 до 300 калории и 0 грама шеќер, иако тоа зависи и од брендот на пивото.