Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Рускиот амбасадор ги отфрли тврдењата на Болтон за нов договор за одбрана со Венецуела

Рускиот амбасадор во Венецуела, Владимир Заемски, ги отфрли неодамнешните изјави на американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, за наводниот нов договор за одбрана меѓу Каракас и Москва како лажни истакнувајќи дека рускиот…

Поразително е тоа што владата на Британија молчи пред расизмот на Трамп, вели пратеничка…

Пратеник ја обвини владата на Британија дека му прогледала низ прсти на претседателот Доналд Трамп за неговите расистички коментари за градоначалникот на Лондон, јавуваат локални британски медиуми. Наз Шах од опозициската Лабуристичка…

Германската полиција уапси едно лице за убиство на германски политичар

Германската полиција соопшти дека уапсила еден човек во врска со пукањето на политичарот Волтер Либке на почетокот на месецот. Либке беше член на владејачката партија ЦДУ на Ангела Меркел и претседател на округот Касел, 100-ина километри…

Во самоубиствен напад во Нигерија загинаа 30 фудбалски навивачи

Најмалку 30 лица загинаа при самоубиствен напад во селото Кондуга во областа Борно во североисточна Нигерија, а во селската сала следеле телевизиски пренос од натпревар, пренесе Би-би-си. Во тројниот самоубиствен напад бомбаши самоубијци…

При пренос во живо на „Фејсбук“ владини претставници од Пакистан добија мачкини уши

Пакистанската владејачка партија обвини човечки фактор кога еден владин претставник беше прикажан со нацртани мачкини уши и мустаќи за време на прес-конференција пренесувана во живо на „Фејсбук“. Пакистанската партија „Техреек е Инсаф“…

Кремљ: Сајбер-војната меѓу Русија и САД е хипотетички можна

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, смета дека хипотетички постои можност за сајбер-војна меѓу САД и Русија, пренесува ТАСС. Москва му предлагаше на Вашингтон заедно да се борат против сајбер-криминалот, но таа идеја не наиде на прием,…

Експлозија предизвика потрес на границата меѓу Кина и Северена Кореја

Силен потрес бил почувствуван денеска на границата меѓу Кина и Северна Кореја, пренесуваат светските медиуми. Кинеските власти се сомневаат во експлозија. Сè уште не е познато за што точно се работи. Би-би-си на „Твитер“ пишува дека…

Унгарија му оддаде почит на поранешниот премиер

Унгарскиот премиер Виктор Орбан заедно со својата сопруга положи бели ружи на гробот на починатиот поранешен премиер Имре Наѓ во знак на сеќавање. Наѓ беше комунистички реформатор, кој се бореше за поблага верзија на комунизмот, но…

Лори Лов: Шансите Асанж да добие фер судење во САД се рамни на нула

Британскиот хакер Лори Лов, кој успешно се избори против американската екстрадиција од Велика Британија, вели дека шансите Џулијан Асанж да добие фер судење во САД се рамни на нула, пренесува РТ. Зборувајќи за сослушувањето за…

Под истрага тетовец што со нож се обидел да убие човек пред својата куќа

Тетовското Обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против едно лице за кое постои сомнение дека сторило кривично дело обид за убиство. Осомничениот на 13 јуни пред сопствениот дом се обидел да лиши од живот лице што заедно…

СДСМ: Со лажни вести за редефинирање Мицкоски сака да предизвика внатрешни поделби

ВМРО-ДПМНЕ и Груевски со месеци лажеа за градење кампови и станови за мигранти, лажеа за наводни федерализации и кантонизации, велат од СДСМ како реакција на денешната изјава на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, за редефинирање…

МВР започна со издавање на новите регистарски таблички со ознака НМК

Министерството за внатрешни работи започнува со издавање на регистерски таблички со ознака НМК. Регистарска табличка со ознака НМК ќе добиваат возилата што подлежат на прва регистрација во државата и оние граѓани што ќе пријават оштетена…

Откриени злоупотреби во 24 случаи при обесштетувања од земјотресите во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Р.В.(62) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Во текот на 2017 и 2018 година пријавениот, како…

Бегалец од затвор извршил 12 кражби во Охрид

СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство Охрид, поднесе кривична пријава против С.А.(29) од Охрид поради извршени 12 тешки кражби. Како што информира полицијата,тој кражбите ги извршил во текот на оваа година на повеќе локации во…

Велосипедист удрил во 10-годишно дете и тешко го повредил

Велосипедист удрил во 10-годишно дете и тешко го повредил. Како што информира полицијата, вчера во 15 часот на улица „Св. Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка, С.А.(24) од Крива Паланка управувајќи велосипед удрил во 10-годишно дете од Крива…

Татко и син приведени во полиција по семејна драма во Велес

Татко и син се приведени во полиција по семејна драма која што се случувала во Велес. Како што информира полицијата, вчера околу 15 часот во СВР Велес било пријавено дека во село Горно Оризари, Велешко, по вербална расправија, В.А.(60) се…

(Видео) Заев на Криволак: Армијата покажува дека сме подготвени не само политички, туку и…

Премиерот Зоран Заев го посети армискиот полигон Криволак, каде се одржа „Ден на високи гости“ во рамки на вежбата „Одлучен удар“. „Останува, навистина целосно да се согласам и да го споделам исто моето задоволство, заедно со претседателот…

(Видео) Ден за високи гости на вежбата „Одлучен удар“ на Криволак

Офанзивни операции на пешадиската баталјонска група на Армијата, заедно со припадниците на Националната гарда на Пенсилванија од САД, воздухоплови на Армијата, како и воздухопловот Б-52 на вооружените сили на САД, можеа да се видат на…

Скопјанец пријавил кражба – ,,мерцедесот” го оставил со запален мотор и со клуч на брава

Скопјанец пријавил кражба откако ,,мерцедесот” го оставил со запален мотор и со клуч на брава. Како што информира полицијата, вчера во 14.15 часот во СВР Скопје, М.Г.(41) од скопското село Волково, пријавил дека истиот ден околу 13.45 часот…

Притвор за скопјанец, во комбе криел 33 мигранти

Регионалниот центар за гранични работи Север, преку СВР Куманово, поднесе кривична пријава против А.А.(26) од скопското село Љуботен, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. На 14.06.2019…