35.8 C
Скопје
21. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Овци кои чинат повеќе од 90 илјади долари

За време на саемот во Мбур, на 100 километри од главниот град на Сенегал, Дакар, се продаваат овци од расата „ладоум“ по цена од 90.000 долари .

Овцата, позната и како „кралот на овците“, со години се продава по цени што ги надминуваат цените на луксузните автомобили, а за жителите на Сенегал оваа раса е „повеќе од овца“.

Оваа раса е создадена од мешавина на „Тубеир“ од Мавританија и „Балибали“ од Мали.

Висок 1,5 метри и тежок околу 170 килограми, „Ладум“ повеќе личи на мал коњ отколку на овца и се смета за знак на престиж во Западна Африка.