18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТТОП ВЕСТИ

Во близина на Белата куќа беше формиран солидарен камп со населението во Газа

Пропалестинските демонстранти од другата страна на Белата куќа во Вашингтон во саботата вечерта поставија камп во знак на солидарност со населението во Појасот Газа.

Кампот „Елипс Парк“ со површина од 52 хектари беше основан откако илјадници демонстранти се собраа во саботата пред Белата куќа за да протестираат против политиката на американскиот претседател Џо Бајден во врска со израелските напади врз Појасот Газа, првенствено инвазијата на Рафах.

Облечени во црвено, демонстрантите ја опколија зградата со црвен транспарент долг две милји што ја симболизира „црвената линија“ на Бајден во врска со инвазијата на Израел во Рафах.

Бајден претходно рече дека инвазијата на Рафах ќе ја премине „црвената линија“, но високи американски претставници брзо ги повлекоа тие забелешки, велејќи дека претседателот не поставил никакви „црвени линии“ за Израел додека ја извршува својата офанзива.

Полицијата во Вашингтон ги зајакна безбедносните мерки и воведе дополнителни безбедносни мерки, вклучително и карпеста ограда, во близина на комплексот на Белата куќа.

– Бајден, ние сме твојата црвена линија – порачаа демонстрантите, повикувајќи го претседателот да го запре геноцидот во опколената енклава. Тие исто така побараа да престане да испраќа оружје во Израел.

Носејќи палестински знамиња, демонстрантите извикуваа слогани против претседателот, велејќи: „Бајден, не можеш да се скриеш, те обвинуваме за геноцид!“.

Американскиот претседател отиде во посета на Франција.

Бајден се соочи со бран протести низ Соединетите држави поради неговото справување со конфликтот во Газа.