Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Доби СМС порака во кино… Она што следеше ги изненади сите присутни! (ВИДЕО)

Денешната технологија, како што знаеме, ни носи и добри и лоши работи. Може да станете зависници од модерната технологија, а претераната употреба на мобилни телефони може да предизвика многу проблеми, а во многу случаи може да доведе до…

Приказна за четирите свеќи: Една никогаш нема да изгасне, а еве и зошто

Во една просторија полека гореле четири свеќи. Била речиси целосна тишина и можел да се слушне нивниот разговор. Првата свеќа рекла: „Јас сум МИР - луѓето не успеваат да ме сочуваат, мислам дека ќе се изгасам“. И веднаш се изгасила.…

Русите под земја пронашле нацистички ковчег стар 75 години. Кога го отвориле, имале што да…

Руски историчари откриле ковчег на германски војник кој датира од Втората светска војна. Припаѓал на Невски Пјатачоку кој служел во Источниот фронт. Германија и објавила војна на Русија и започнала инвазија на 22 јуни 1941 година. Инаку,…

Овој пар направил куќичка како од бајките. Внатрешноста ќе ве воодушеви!

Дан Паули е веќе четврта генерација столар во своето семејство. Неговиот прадедо кон крајот на 1800-тите изградил многу колиби во Минесота, а некои од нив преживеале дури до денес. Дан исто како и неговите претходници е добар мајстор.…

Се обидел да ја прошири вратата, но работите тргнале наопаку! (видео)

На овој човек работата баш и не му тргнала како што треба, откако решил да ја прошири вратата на шталата. На видеото кое се појави на интернет, се гледа маж кој со багер се обидува да отстрани дел од кровот над вратата. Во еден…

Маја има 18 години и ја изнајмуваат на час: „Еден човек ми плати само за…“

Маја има 18 години и не крие дека е спонзоруша. Овој тренд зема толку голем замав што постојат сајтови кои потсеќаат н социјални мрежи. А студентки од развиените земји „се борат“ за овој профитабилен, но и ужасен вид лесна заработка. -…

Додека неговата сопруга и ќерка биле отсутни, тој го искористил времето за да направи…

Што направивте последен пат за да ја изненадите саканата личност? Купивте цвеќе, чоколадо? Овој човек одлучил да ја изненади сопругата на посебен начин. Додека таа со ќерката била надвор од домот, сопругот го искористил времето за…

Овој човек спасил напуштено мече. Шест години подоцна, се случило нешто незамисливо!

Ова мече било само, без мајка и татко... Поминале шест години од моментот кога Кеси го пронашол ова мече. Го зел во прегратка и започнало нивното пријателство. Денес, шест години подоцна, нивната врска е посилна од било кога, како и…

За љубов, здравје и богатство: Еве што треба да имате во својот дом

Знаевте ли дека два бамбуси се симбол на љубов и среќен брак, три се чуваат за среќа, пет за здравје, а осум за богатство. Симболиката на бамбусот не поттикнува на длабоки и практични лекции. Бамбусот во Кина е симбол на долговечност, а во…

Овие дечки заборавиле да го вклучат мозокот, па го насмеале интернетот! (видео)

Не е убаво да се смеете на туѓа невоља, но има моменти кога ништо не може да ви помогне. Навистина е неверојатно што во ниту во еден момент не им паднало на памет дека ова не може да излезе на добро.

Министер даде оставка преку „Фејсбук“, трета оставка за еден месец во Владата во Бразил

Министерот за индустрија на Бразил, Маркос Переира, поднесе оставка, што е трета оставка на министер од бразилската Влада за еден месец, пренесе „Ројтерс“. Се наведува дека Переира писмото со оставката го објавил на својата…

Голема трагедија вечерва ја зави Македонија во црно – во страшната сообраќајка…

Тримесечно бебе загина во сообраќајната несреќа што денеска се случи на регионалниот пат Кичево-Македонски Брод помеѓу село Србјани и село Староец. Во несреќата учествувале две патнички моторни возила и едно товарно моторно возило.…

Предмалку тешка сообраќајка – сообраќајот на овој патен правец се пренасочува

На 03.01.2018 година од 17:20 часот сообраќајот на регионалниот пат Кичево -Македонски Брод помеѓу с.Србјани и с.Староец кој беше во целосен прекин поради случена сообраќјна незгода, се пренасочува по алтернативен пат, информираат од АМСМ.…

Снег ќе ја прекрие Македонија – УХМР со најново метео предупредување

Ноќеска од запад ќе се прошират врнежи кои ќе бидат претежно од снег и кои ќе бидат пообилни на југозапад, Во котлините долж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд и снег, а на југоисток само од дожд. Повеќе врнежи ќе има во вториот дел од…

Масакр го потресе Балканот: Во семејна куќа пронајдени тела од 5 лица, меѓу нив и едно…

Тела на пет лица се пронајдени во една куќа во местото Нов Искар, во близина на Софија, соопшти бугарското МВР. https://www.youtube.com/watch?v=TbNFoc9fkPE -Софиската полиција ја истражува смртта на двајца мажи, две жени и едно дете,…

Aпелација ги чека жалбите за продолжениот притвор на осомничените за крвавиот четврток

До Апелацискиот суд во Скопје нема пристигнато жалби на адвокатите на осомничените за крвавиот четврток за продолжувањето на притворот, велат од второстепениот суд. Oсновниот суд 1 во Скопје на предлог на Јавното обвинителство за гонење на…

Синоптичарите најавуваат голема промена на времето – подгответе се за снег

Ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен ќе биде долж Повардарието. В среда кон крајот на денот и в четврток претпладне ќе има локални врнежи претежно од…

Тежок инцидент во Куманово – еден полицаец е повреден

На 02.01.2017 година околу 14.00 часот, во дворно место од куќата на ул. „Анѓа Ранковиќ“ во Куманово, Џ.С. (33), кој бил пуштен на домашно отсуство од Казнено поправната установа Затвор Скопје, почнал расправија со неговата поранешна…

Над 50 бебиња превентивно вакцинирани откако вработен во шведска клиника се заразил со…

Повеќе од педесет новороденчиња добиле вакцини со антитела против сипаници откако било откриено дека еден од вработените во шведска акушерска клиника заболил од оваа високо заразна вирусна болест. Вработениот работел на 28 и 29 декември,…