Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Судот во Солун утре ќе ја соопшти одлуката за екстрадиција на Грујевски и Бошкоски

Судот во Солун утре ќе ја соопшти одлуката за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошкоски. Одлуката е донесена, но на претходното рочиште не беше соопштена поради тоа што немаше преведувач од грчки на македонски јазик. Поранешните…

Бесплатни прегледи за децата со говорни проблеми

Под мотото „Да им помогнеме на децата со говорни проблеми“ здружението „Интеракција плус“ од Скопје организира нова голема акција, која ќе трае до 5 февруари. Здружението „Интеракција плус“ организира бесплатни логопедски и дефектолошки…

„Четириножните рицари“ на Киро Донев објавена на бугарски јазик

Издавачката куќа „Мултипринт“ од Софија неодамна го објави романот за деца „Четириножните рицари“ на македонскиот писател Киро Донев, во превод на бугарски јазик на Тања Попова, а со илустрации на Миле Топуз. „Четириножните рицари“…

Протестите во Иран ја зголемија цената на нафтата

По антивладините протести во Иран, цените на нафтата на меѓународните пазари вчера пораснаа. На лондонскиот пазар цената за барел порасна 43 центи, на 67 долари, а на американскиот пазар цената за еден барел порасна 49 центи, на 60,87…

Тековен сообраќај по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози наместа со остатоци од кашест снег посебно во западниот и југозападниот дел од земјата каде во текот на ноќта имаше интензивни врнежи од снег, информира АМСМ.…

ВМРО-ДПМНЕ: Невини патриоти лежат во притвор додека Заев троши по 100.000 евра на приватни…

Вистината за политички притворените уметници се пробива надвор од границите на Република Македонија. Нивни колеги сè повеќе се запознаваат и реагираат на фактот дека Македонија не е демократска држава, туку држава во која што политички се…

Детали за трагедијата со смртни последици која ја погоди Македонија

Престигнување на полна лента е причината за сообраќајната несреќа што се случи вчера на патот Кичево-Македонски Брод, а во која загина тримесечно бебе, соопшти Основното јавно обвинителство Кичево. Од таму наведуваат дека според…

Времето ни носи уште едно изненадување – еве со каква информација излегоа…

Времето денеска ќе биде променливо облачно. До пладневните часови сè уште ќе има повремени врнежи од дожд вдолж Повардарието, а на планините на запад и на исток понекаде и на повисоките места ќе има врнежи од снег, информира УХМР. Од…

Се сеќавате ли на Ранду? Еве како изгледа денес актерот од познатата серија Касандра!…

Сигурно се сеќавате на Ранду, човекот кој го водеше циркузот и фрлаше ножеви во популарната серија Касандра, но како изгледа денес? Касандра беше неговата ветена невеста. Неговото име е Хенри Сото, а зад себе има долгогодишна успешна…

Ако можете да ја прочитате оваа порака без проблем, мозокот ви работи со полна пареа

Ако успеете да ја прочитате оваа порака без проблем, тоа значи дека мозокот ви работи безпрекорно. Сепак, за да ја прочитате оваа порака мора да имате почетно познавање на англискиот јазик.

Исчистете го домот од негативна енергија

Чувствувате негативна енергија и нервоза од која со денови не можете да се решите? Важно е да знаете дека домот мора да биде уреден и чист за во него да владее позитивна енергија. Ако се чувствувате исцрпено или тешко наоѓате работи низ…

Го учеле бебето да каже „мама“, но обратете внимание на она што го направи кучето

Мајката го хранела своето бебе и се обидувала да го научи да изговори „мама“. Покрај бебето имало и куче кое следело се`. Овој посебен момент е снимен со камера, а видеото набрзо стана хит. Погледнете зошто е толку популарно на…

Со чамец тргнале кон напуштен остров. Она што го виделе таму е неверојатно! (видео)

Две жени со чамец тргнале кон напуштен остров. Не ни помислувале што ќе им се случи наредните минути. За среќа крај себе имале камера, па ја забележале целата авантура. Така направиле снимка која воодушеви многумина. На небото одеднаш…

Набавил две глинени саксии и малку песок. Кога ќе видите што направил за 5 минути, ВЕДНАШ…

Летото пристигна, а деновите стануваат се потопли. Не постои ништо поубаво од ладно освежување. Ако се наоѓате во двор или некаде на излет и немате фрижидер, а сакате вашите намирници да бидат ладни, тогаш ова е вистинската работа за…

Ова хаски повторно го сретнало пријателчето со кого пораснало. Погледнете што се случило…

Ова е Лајка, 5-годишно хаски кое е вистинска ѕвезда на Јутјуб. Тоа пораснало со питбулот Мук. Долго време биле одвоени, а потоа дошол момент повторно да се сретнат. Неговата реакција говори повеќе од 1000 зборови. Погледнете што се…

Застанал на раскрсница за да помине друг автомобил. Ваква сцена не можел ниту да сонува!

Досега сме виделе навистина многу луди нешта снимени со камери од автомобилите, но ништо нема да ве изненади како ова што ќе го видите во продолжение. Имено, кога овој возач запрел на раскрсница, ништо не можело да го подготви за она што…

Чудни нешта се случуваат ширум планетата… Некои се навистина застрашувачки!

Тешко е да негирате дека за некои нешта не постои логично објаснување. Секако, мода да има некој вид научно објаснување за се` што се случува, но многу луѓе веруваат дека сите катастрофи се некој вид предзнак за крајот на времето. Често…

Колку Ајфони се потребни да запрат куршум од АК-47? Одговорот ќе ве изненади!

Многупати сте виделе сцена во филм кога мобилниот телефон кој се наоѓа во џебот ќе запре куршум и ќе го спаси животот на сопственикот. Дали тоа е навистина можно? Овој човек сакал да го дознае тоа и направил експеримент. Наредил 8…

Внимателно ја отстранила главата од врвот на статуата. Кога ќе видите што има внатре, ќе…

Иако ќе помислите дека овие статуи се направени од камен, верувале или не, изработени се од материјал кој најмалку го очекувате. Ако внимателно погледнете, ќе видите дека се изработени од хартија, иако во целост изгледаат како камени…

Ова се најчудните работи снимени на рендген

Кога лекарите се сомневаат на скршеница на некоја коска во телото, стандардна процедура е снимка со рендген апарат. Сепак, освен стандардни скршеници, лекарите често наоѓаат и нешта за кои никој не би се посомневал дека може да завршат во…