17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Папата: Украинците се маченички народ кој се соочува со тортура

Папата Франциск денеска изјави дека Украинците се соочени со дивјаштво, монструозност и тортура и ги нарече народ „маченик“.

Во обраќањето на крајот од публиката на плоштадот Свети Петар, папата, кој не ја именуваше Русија конкретно, им кажа на толпата за разговорот што го имал во вторникот со кардиналот Конрад Крајевски, неговиот пратеник кој беше нападнат во Украина додека доставува хуманитарни помош.

Кардиналот Крајевски бил нападнат во Украина додека доставувал хуманитарна помош во име на папата Франциск во близина на градот Запорожје.

Кога завршиле со истовар на пратката со помош за локалните жители, кардиналот и неговата придружба биле застрелани со мало оружје.

Крајевски не бил повреден во инцидентот и ја продолжил својата мисија, се вели во извештајот.

Можеби ќе ве интересира

Папата сака да ја посети Северна Кореја, ги повика властите да го поканат

M T

Палестинскиот претседател го обвини Израел за холокаустот врз неговиот народ

M T

Папата нема намера да се пензионира во брзо време

M T

Папата патува на Арктикот каде ќе им се извини на Ескимите за сексуалното злоставување деца

M T

Папата негира дека планира да поднесе оставка

M T

Папата очекува средба со рускиот патријарх Кирил во септември

M T