6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » папа
Војна во УкраинаСвет

Папата: Украинците се маченички народ кој се соочува со тортура

M T
Папата Франциск денеска изјави дека Украинците се соочени со дивјаштво, монструозност и тортура и ги нарече народ „маченик“. Во обраќањето на крајот од публиката на...
Свет

Папата сака да ја посети Северна Кореја, ги повика властите да го поканат

M T
Папата Франциск во телевизиско интервју побара од властите во Пјонгјанг да го поканат да ја посети Северна Кореја, додавајќи дека нема да ја пропушти можноста...
Свет

Папата патува на Арктикот каде ќе им се извини на Ескимите за сексуалното злоставување деца

M T
Папата Франциско денеска патува на Арктикот, на крајот од својата кампања во Канада, каде ќе се сретне со Инуитите кои очекуваат и извинување за сексуалната...
СветВо тренд...

Папата: НАТО можеби придонесе за нападот на Украина

M T
Папата Франциско рече дека пристапот на НАТО кон Русија можеби придонел за конфликтот во Украина и рече дека предложил средба со рускиот претседател Владимир Путин...
Свет

Папата, СЗО и НАТО меѓу номинираните за Нобеловата награда за мир

M T
Британскиот новинар и натуралист Дејвид Атенборо, Светската здравствена организација и белоруската дисидентка Светлана Тихановскаја се меѓу номинираните за овогодинешната Нобелова награда за мир, откако добија...
Свет

Папата повика на помирување меѓу православните и католиците

M T
Папата Франциско од Никозија денеска повика на помирување на православните христијани од истокот и католиците од западот. Тој изјави дека хуманитарната соработка може да биде...
КоронавирусСвет

Папата за кардиналот антиваксер кој заврши во болница: Тоа е иронијата на животот

M T
Папата Франциск зборуваше за отпорот што постои во црквата за вакцините против коронавирусот. За кардиналот антиваксер кој заврши во болница, вели: „Тоа е иронијата на...
Свет

Папата Франциско од терасата на болницата ги поздрави насобраните верници

M T
Папата Франциско денеска се појави за прв пат во јавноста по операцијата на дебелото црево минатата недела и ги поздрави собраните од балконот на болницата....
Свет

Папата Франциско се чувствува добро по операцијата на дебелото црево, соопшти Ватикан

M T
Папата Франциско е добро по операцијата на дебелото црево, објави Ватикан откога 84-годишниот поглавар на Римокатоличката црква беше хоспитализиран првпат по изборот во 2013 година....
Свет

(Видео) Папата ги осуди злоупотребите и насилството кон мигрантите во Либија

CENTAR MKD
Папата Франциско ги осуди злоупотребите и насилството кона африканските мигранти во Либија на мисата во средата во чест на неговата посета на Лампедуза на почетокот...