14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Папата патува на Арктикот каде ќе им се извини на Ескимите за сексуалното злоставување деца

Папата Франциско денеска патува на Арктикот, на крајот од својата кампања во Канада, каде ќе се сретне со Инуитите кои очекуваат и извинување за сексуалната злоупотреба на децата во интернатите.

Папата, кој има 85 години, ќе го одржи својот последен говор во Квебек во петок наутро, пред да одлета за Икалуит, главниот град и најголемиот град на територијата Нунавут.

Пристигнувањето во тој дел од арктичкиот архипелаг, чие име значи „место каде што има многу риби“, е можно само со авион. Има нешто повеќе од 7.000 жители, главно домородни луѓе. Жителите на Икалуит, град со куќи со светли бои сместени на карпи со поглед на морето, од самиот почеток внимателно го следат престојот на папата во Канада.

Папата во градското училиште ќе се сретне со преживеаните домородци кои се школуваа во католичките интернати, каде ќе го одржи својот последен говор.

„Полесно ми е по она што се случи, по извинувањето“, вели Карол Маблик (17), која сепак признава дека нејзините емоции се измешани.

„Тоа нема да реши ништо, но извинување пред целиот свет значи многу за нас“, рече Елисапи Нушота (36).

Простувањето за злото извршено врз домородното население што го побара Папата во понеделникот во Алберта, на запад, во близина на поранешен интернат, симбол на децениската присилна асимилација на првите нации, беше оценета како историски настан. Но, многу членови на домородната заедница потсетуваат дека има уште многу да се направи и дека ова е само почеток на долгиот процес на лекување.

„Тие треба да направат повеќе, да организираат установи за терапија и ментално здравје“, изјави за АФП Израел Маблик (43), кој се школувал во католички интернат. Од крајот на 19 век. до 1990-тите, околу 150.000 луѓе од Инуитите, Метисите и првите нации беа насилно одведени во повеќе од 130 такви институции, отсечени од нивните семејства, јазик и култура.

Многу од нив биле физички и сексуално малтретирани, а илјадници никогаш не се вратиле, умираат од болести, неухранетост и запоставување. Во Икалуит, многумина очекуваат јасен одговор од Папата на обвинувањата против свештеникот Јоханес Ривоар, кој за многумина е симбол на неказнивост на сексуалните предатори во Црквата.

По тој француски свештеник, кој помина три децении на крајниот север на Канада, беше распишана потерница, но до сега не беше во центарот на вниманието на надлежните служби. Тој ја напушти Канада во 1993 година и живее во Лион, Франција.

Претседателот на организацијата Нунавут Тунгавик, која ги застапува Инуитите во областа, Киликвак Каблона смета дека „извинувањето на папата не е целосно“.

„Би сакале Ривоар да биде екстрадиран во Канада за да се соочи со обвиненијата на суд и побаравме од Папата да интервенира во тој поглед“, додаде таа.

Духовниот поглавар на 1,3 милијарди католици, кои ги посети западна Канада и Квебек пред да дојде на Арктикот, се движи во инвалидска количка поради болки во десното колено.

Можеби ќе ве интересира

Папата: Украинците се маченички народ кој се соочува со тортура

M T

Папата сака да ја посети Северна Кореја, ги повика властите да го поканат

M T

Папата нема намера да се пензионира во брзо време

M T

Папата негира дека планира да поднесе оставка

M T

Папата очекува средба со рускиот патријарх Кирил во септември

M T

Папата: НАТО можеби придонесе за нападот на Украина

M T