19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Каевски: Во ВМРО-ДПМНЕ самите се фатија со рацете во медот, Мицкоски да не се крие

Осум дена трае молкот на Христијан Мицкоски за неговата улога во спорниот тендер од 136 милиони евра. Со денови слушаме меѓусебни обвинувања во ВМРО-ДПМНЕ за криминал, за раце во медот, и тоа за тендер тежок 136 милиони евра. Надлежните институции веќе постапуваат по допрен глас и го чешлаат целиот случај. Заклучокот е едноставен, во ВМРО-ДПМНЕ криминалната матрица не се менува, изјави на денешната прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ.

Каевски додаде дека последните случувања само потврдуваат дека ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски, не само што не е реформирана партија, туку е и дополнително криминализирана. Граѓаните знаат дека, Златко Перински е поранешен шеф на кабинет на Мицкоски, пред да стане директор на Водовод.

Данела Арсовска пак беше кандидатка која Мицкоски ја промовираше, ВМРО-ДПМНЕ ја поддржа, и ги собра потписите, заедно се шетаа по митинзи и бараа поддршка од скопјани на изборите. Токму Мицкоски ја пречека Арсовска пред Белата палата со зурли и тапани.

Мицкоски самиот се прогласи за шпицен градоначалник најавувајќи проект за 100 електрични автобуси во Скопје од партиска говорница. И сето тоа само за да контролира бизниси, тендери и влијанија, само да ја задржи својата фотелја во белиот дворец. Тоа е Мицкоски, секогаш ги гледал личните и интересите на одредени бизнис групи во ВМРО-ДПМНЕ, отколку интересите на граѓаните и државата, истакна Каевски.

Можеби ќе ве интересира

Каевски: Историско поглавје од преговорите со ЕУ, започна скрининг процесот

M T

Каевски: Референдумот на Мицкоски е против ЕУ, против македонски јазик, македонски идентитет и нема да успее

M T

Пецкање или слабо ракување: 10 проблеми со рацете и можни болести

M T

Каевски: Неодговорниот Мицкоски блокира во време на криза, за да ја прикрие неспособноста на неговите градоначалници

M T

Каевски: Дали поврзаноста меѓу Мицкоски и компанијата на Груевски е причина за молкот за црната листа на САД?

M T

Каевски: СДСМ ги штити граѓаните и стопанството со 26 антикризни мерки вредни 400 милиони евра

M T