19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Путин: Работата на стратешкиот договор со Иран е во завршна фаза

Претседателот на Русија рече дека односите меѓу Русија и Иран се развиваат на сите полиња и посочи дека трговскиот промет минатата година е зголемен за 81 отсто, а во првите пет месеци од годинава за уште 30 отсто.

Работата на нов голем договор меѓу Русија и Иран е во завршна фаза и тој документ ќе го означи преминот на односите меѓу двете земји на ниво на стратешко партнерство, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средбата со неговиот Иранскиот колега Ибрахим Раиси на маргините на самитот на Шангајската организација за соработка во Самарканд.

Путин, исто така, најави дека следната недела во Иран ќе отпатува руска деловна делегација, во која ќе има претставници на околу 80 компании.

Можеби ќе ве интересира

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

Британската министерка за надворешни работи: Говорот на Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот

M T

Бен Валас е убеден дека најавата на Путин за мобилизација е признание дека неговата инвазија пропаѓа!

M T

Путин најави делумна мобилизација: Целта на Западот е да ја ослаби, подели и уништи Русија

M T

Шолц: Путин мора да разбере дека не може да победи во војна

M T