11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кремљ откри за што ќе разговараат утре Путин и Џинпинг

Кинескиот лидер Шји Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин на нивниот состанок утре ќе разговараат за конфликтот во Украина и за други „меѓународни и регионални прашања“, соопшти Кремљ.

Двајцата лидери ќе се сретнат во Узбекистан на самит кој ќе покаже „алтернатива“ на западниот свет, додава Кремљ.

Џинпинг заминува на своето прво патување во странство од почетокот на пандемијата.

Кинескиот претседател денеска ја започнува својата тридневна посета на Казахстан. Утре ќе се сретне со Путин на самитот на Шангајската организација за соработка во Самарканд, кој ќе се одржи на 15 и 16 септември.

„ На самитот Путин ќе се сретне и со други лидери, вклучително и со оние од Индија, Пакистан, Турција и Иран, но неговата средба со кинескиот лидер е од особено значење“ – изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Јуриј Ушаков.

Тој рече дека самитот се одржува „во позадината на големите политички промени“.

Шангајската организација за соработка е основана во 2001 година со четири поранешни советски држави од Централна Азија, а Кина и Русија долго време се обидуваат да ја позиционираат како алтернатива на западните мултилатерални групи.

Можеби ќе ве интересира

Британската министерка за надворешни работи: Говорот на Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот

M T

Бен Валас е убеден дека најавата на Путин за мобилизација е признание дека неговата инвазија пропаѓа!

M T

Путин најави делумна мобилизација: Целта на Западот е да ја ослаби, подели и уништи Русија

M T

Шолц: Путин мора да разбере дека не може да победи во војна

M T

Путин му вети на Ердоган: Турција нема причина да се грижи

M T

Путин до Западот: Нема да дочекате распад на Русија

M T