14.8 C
Скопје
4. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Фон дер Лајен: Требаше да ги слушаме оние што го познаваат Путин

Шефицата на Комисијата, Урсула фон дер Лајен, денеска посочи дека ЕУ требало повеќе да ги слуша оние кои со години предупредуваат за опасноста од режимот на рускиот претседател Владимир Путин.

„Една од лекциите од оваа војна е дека требаше да ги слушаме оние што го познаваат Путин. Ана Политковскаја (убиената руска новинарка) и руските новинари кои го разоткрија криминалот и го платија со своите животи. Нашите пријатели во Украина, Молдавија, Грузија и опозицијата во Белорусија, ги слушаме гласовите во нашата Унија, во Полска, балтичките земји и низ Централна и Источна Европа“, рече фон дер Лајен во нејзиниот говор за состојбата на Унијата.

„Со години ни кажуваат дека Путин нема да запре“, истакна таа. Таа додаде дека тие земји не само што предупредувале, туку и дејствувале со цел да ја прекинат зависноста од Русија, да инвестираат во обновливи извори на енергија, терминали за ЛНГ и интерконектори.

Мора да се ослободиме од руската зависност во цела Европа“, рече претседателот на Комисијата. Фон дер Лајен рече дека војната што ја започна Русија не е само војна против Украина, туку и војна против европската енергија, економија, вредности и иднина.

„Ова не е само војна што Русија ја започна против Украина. Ова е војна против нашата енергија, војна против нашата економија, војна против нашите вредности и војна против нашата иднина. Станува збор за автократија против демократијата“, рече таа во своето обраќање за состојбата на Унијата.

Можеби ќе ве интересира

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

Британската министерка за надворешни работи: Говорот на Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот

M T

Бен Валас е убеден дека најавата на Путин за мобилизација е признание дека неговата инвазија пропаѓа!

M T

Путин најави делумна мобилизација: Целта на Западот е да ја ослаби, подели и уништи Русија

M T

Шолц: Путин мора да разбере дека не може да победи во војна

M T