16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » кремљ
Војна во УкраинаСвет

Кремљ: Отворена е можноста за преговори со Украина

M T
Официјален Кремљ објави дека Русија не се откажала од преговорите со Украина, кои би го решиле актуелниот конфликт. Кремљ нагласи дека можностите за дијалог се...
Свет

Поранешен функционер на ЦИА: Во Кремљ се подготвува заговор против Путин, би можел да заврши како Троцки

M T
Даниел Хофман, поранешен висок офицер на ЦИА кој служел како шеф на станица во Москва, тврди дека Путин би можел да заврши како Троцки, пренесуваат...
Свет

Кремљ: Заштитата на суверенитетот на Русија не значи изолација од остатокот од светот

M T
„Заштитата на суверенитетот на Русија во никој случај не значи изолација на земјата од остатокот од светот“, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков во интервју...
СветВо тренд...

Нова закана од Кремљ за Финска и Шведска: Грешка која ќе доведе до радикални промени

M T
Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков оцени дека влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе биде уште една грешка со далекусежни последици....
Војна во УкраинаСвет

Кремљ: Влеговме во фаза на тотална војна, не туркајте не во ќош

M T
Русија ќе користи нуклеарно оружје само во случај на закана за опстанокот на земјата, а не поради актуелната војна во Украина, изјави портпаролот на Кремљ...
Свет

Кремљ потврди: Закажан нов разговор меѓу Путин и Маркон

M T
Рускиот претседател Владимир Путин во недела треба да разговара телефонски со неговиот француски колега Емануел Макрон, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Да, разговорот...
Свет

Кремљ: Најавата на Лукашенко за блокада на гасот, не е одобрена од Москва

M T
Изјавата на белорускиот претседател Александар Лукашенко, дека ќе го блокира транзитот на гас за Европа, не е одобрена од Москва, соопшти портпаролот на Кремљ, Дмитриј...
Свет

Кремљ: Познати се датумот и местото за средбата Путин – Вучиќ

M T
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека датумот и местото за средбата меѓу претседателите на Русија и Србија, Владимир Путин и Александар Вучиќ, веќе се...
Свет

Кремљ жали што ЕУ е против идејата за самит со Путин

M T
Кремљ објави дека со жалење ја прифатил информацијата дека Европската унија го отфрлила француско-германскиот предлог за започнување дијалог со Русија со организирање самит со претседателот...