27.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис Свет ТОП ВЕСТИ

Бензините во Словенија со цена од 1,775 – дизелот 1,848 евра за литар

По долг период на замрзнати цени, поскапуваат горивата во Словенија, јавуваат тамошните медиуми.

На бензинските пумпи бензинот од 95 октани ќе се продава по цена од 1,775 евра за литар, додека дизел горивото – 1,848 евра за литар.

Ова претставува значително зголемување во однос на сегашните замрзнати цени. Новите цени ќе важат во наредните 14 дена.

Неодамна премиерот Роберт Голоб рече дека цената на горивата би можела да се зголеми и до 20 отсто.

Можеби ќе ве интересира

Обраќање на Голоб по победата: Ова е јасен мандат за жителите на Словенија кои очекуваат брзи потези

M T

Словенија го укина носењето маски

M T

Словенија ги укина повеќето мерки: Нема ковид-потврди, се отвораат и клубовите

M T

Словенија ги олеснува рестриктивните мерки за Ковид-19

M T

Турски државјанин со возило удрил тројца полицајци во Словенија

M T

Нов црн рекорд во Словенија – 8.681 новозаразени лица

M T