Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Мозаик Здравје

Медицински напредок – За прв пат во историјата срце од свиња пресадено на маж

За прв пат во историјата, на маж му е пресадено свинско срце! Операцијата се случила во болница во Балтимор, Мериленд. Пациентот кој доби трансплантација на срце од генетски модифицирана свиња засега се чувствува добро, но според хирурзите е рано да се даваат долгорочни прогнози.

Дејвид Бенет (57) влегува во историјата како првиот човек на кој му била пресадена свинско срце, а бил на работ на смртта во времето кога лекарите се решиле на овој чекор.

Бенет бил на апаратите со месеци и неговото срце било толку оштетено што мислел дека нема да ја преживее операцијата. Исто така, во претходниот период не го послушал лекарскиот совет, не земал терапија и не доаѓал на прегледи.

“Знаев дека ова е мојата последна шанса и сакам да живеам. Шансите се мали, но ова е мојата последна шанса. Или ќе умрам или ќе ме оперираат”, рекол Бенет пред да биде ставен под анестезија.

Операцијата е направена во петокот, а Бенет засега се опоравува, се чувствува добро и дише без респиратор.

„Операцијата покажа дека трансплантацијата на срцето на генетски модифицирано животно не предизвикува итно отфрлање на органите“, рекоа неговите лекари, свесни за ризикот од умирање на Бенет бидејќи вакво нешто никогаш не е направено и неблагодарно е да се даваат предвидувања.

Сепак, постои надеж дека доколку овој случај успее, во иднина ќе се реши хроничниот недостиг на органи за трансплантација.

Можеби ќе ве интересира

Размислуваат со срце: Овие 4 хороскопски знаци често се заљубуваат во погрешна личност

M T

Овие 10 чекори ќе го зачуваат здравјето на вашето срце

M T

Синхронизација со внатрешниот часовник на телото: Оптимално време на спиење КОРИСНО ЗА СРЦЕТО

M T

Ако пиете аспирин за срце, треба да ги знаете информациите од новите истражувања на американски лекари

M T

Можни проблеми со срцето и една година по блага инфекција со коронавирус, покажуваат истражувањата

M T

Кардиоваскуларната болест е најголемиот убиец на светот, денеска е Светскиот ден на срцето

M T