19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Иран: Ќе го нападнеме срцето на Израел во случај на најмал потег против Исламската Република

„Иранските вооружени сили ќе се фокусираат на срцето на Израел доколку тој направи најмал потег“ против Исламската Република“, изјави денеска претседателот Ебрахим Раиси за време на говорот на воената парада во Техеран по повод националниот празник Денот на иранската армија.

„Ако направите и најмал потег против нашата нација, целта на нашите вооружени сили ќе биде срцето на ционистичкиот режим“, рече Раиси во телевизискиот говор.

Израел, кој Исламската Република одбива да го признае, вели дека нема да ја прифати Исламската Република како нуклеарна држава, додека Техеран и светските сили се обидуваат да го оживеат нуклеарниот пакт од 2015 година.

Можеби ќе ве интересира

Овие хороскопски знаци се заљубуваат во физичкиот изглед, а не во срцето

M T

Лидерите на Турција и Израел се сретнаа првпат од 2008 година

M T

Путин: Работата на стратешкиот договор со Иран е во завршна фаза

M T

Иран збогатил ураниум блиску до нивото на нуклеарна бомба

M T

„Слави со срце, не со оружје“ – кампања на МВР и УНДП против пукањето на веселби

M T

Силен земјотрес на југот на Иран

M T