Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Болна исповед на жртва на трговија со луѓе: „Од 15 години бев во ропство, сакав да умрам“

Искуството беше трауматично. Постојано бев во состојба на парализирачки страв и стигнав до точка кога само сакав да умрам“, вака Алисон Хигл (20) од САД, која како тинејџерка стана жртва на трговија со луѓе кога беше принудена на интимни односи, започнува нејзината исповед.

Таа го сподели своето ужасно искуство за да им помогне на другите девојки во слична ситуација и да ги едуцира другите како да ги препознаат киднаперот и неговата жртва.

Алисон го запознала својот „трговец“ на работа, преку колега во Колорадо. Таа претпоставуваше дека има 21 година, но подоцна се покажа дека е седум години постар. Веднаш по средбата, постариот млад човек ја опијанил и ја одвел во куќата на неговите родители.

– Се сеќавам само дека бев гола и повраќав кога се освестив. Пристојно го прашав дали можам да излезам и да се вратам на работа. Потоа ме затвори – се сеќава Хигл.

Под негова контрола останала три болни години, во кои тој постојано ја дрогирал, за да не се противи на интимните односи со клиентите. Таа развила Стокхолмски синдром и мислела дека никогаш нема да може да избега.

– Бев во постојан страв, па дури и кога успевав да избегам, секогаш се враќав, бидејќи моите киднапери беа единственото стабилно нешто што го знаев – рекла девојката.

На почетокот пријателите се обиделе да и помогнат да избега од заробеништво, но на крајот се откажале.

Мајката никогаш не се откажа од потрагата

– Сите ме отпишаа поради мојата зависност од дрога. Моето семејство главно се откажуваше, но моите родители не престанаа да ме бараат и да се надеваат дека ќе се вратам дома. Мајка ми ја правеше секоја фотографија што ја објавував на социјалните мрежи и се обидуваше да открие каде сум – додава Алисон.

Годините на заробеништво конечно завршија кога едно лице постави камери во станот во кој таа беше заробена. Работникот на почетокот мислел дека Хигл е ќерка на еден од киднаперите, но набрзо се разочарал.

-Тајно ми го даде својот телефонски број и ми рече да му испратам порака со зборот „пуканки“ доколку ми треба неговата помош. Неколку дена подоцна му испратив порака во која пишуваше: „Благодарам за пуканките, вчера ми го спасија животот“, вели Алисон.

Таа се сврте кон верата

Мажот и помогнал да избега само неколку дена пред киднаперите да планираат да ја однесат во Мексико, каде што таа мисли дека ќе ја убиеја.

Поминаа две години од нејзиното бегство, Алисон се сврте кон верата и успеа да најде среќа и мир, иако мислеше дека никогаш повеќе нема да почувствува такво нешто.

-Иако се уште сум на пат кон опоравување, знам дека Господ е голем и сигурна сум. Не можам да бидам посреќна – рекла девојката.

Како да се идентификуваат киднаперот и жртвата?

Преку нејзиниот ангажман денес, таа сака да ја подигне свеста за трговијата со луѓе и да им помогне на другите да забележат знаци кои би можеле да спасат нечиј живот.

– Обично личноста која ве мами е маж, поретко жена. Тие нудат работи што ги немате, а можеби ви треба или сакате, како што се пари, дрога, автомобил, место за живеење. Ветуваат многу екстравагантен живот, а за возврат ви даваат буквално пекол – објаснила таа.

Како можете да препознаете дали некој е жртва на трговија со луѓе?

– Многумина веќе се во ситуации кои ги прават поранливи, како зависници, посвоени деца или бездомници. Секој реагира различно, но обично жртвите се послаби, изгледаат прилично безживотно во очите, имаат темни кругови и модринки, постојано се со ист маж или жена и ако се оддалечат од нив, жртвата ќе зборува повеќе отколку кога е присутна – заклучи таа.

Можеби ќе ве интересира

Жена и две мали деца загинаа во железничка несреќа во Хрватска

M T

Тешко повредена жена од струшко откако автомобил излетал од патот

M T

Маж со секира убил жена во Берлин

M T

Приведена жена што крадела во Скопје, парите пронајдени

M T

Алигатор убил жена откако несакајќи паднала во езеро додека работела

M T

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење на Твитер

M T