16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Еве што не треба да правите кога се туширате навечер

Туширањето пред спиење е одличен начин буквално да ги „измиете“ сите грижи и обврски кои ве притискале во текот на денот. Експертите велат дека кога се прави правилно, туширањето навечер може дури и да ви помогне да се опуштите и полесно да заспиете.

Сепак, постојат некои грешки кои можат да предизвикаат спротивен ефект, да ве разбудат и да ви го отежнат заспивањето.

Една од работите што никогаш не треба да ги правите е да се туширате со екстремно топла или ладна вода. Рејчел Салас, лекарка и невролог во Центарот за сон и здравје Џон Хопкинс, рече дека топол или ладен туш пред спиење може да предизвика несоница.

Идеална температура
Додека врелата вода е лоша за спиење, топлата вода ќе ви помогне полесно да заспиете. Филис Зе од Универзитетот Нортвестерн рече дека топол туш еден до два часа пред спиење може да биде многу корисен – ќе ви ги загрее рацете, стапалата и главата, предизвикувајќи топлината да се движи од централните делови на вашето тело, како што се градите или стомакот.

Како што топлината се движи кон екстремитетите, температурата на телото се намалува, што му помага на телото да се олади, објасни Зе. Бидејќи телото природно се лади како што се приближува времето за спиење, овој процес може да ви помогне да заспиете побрзо.

„Вашиот кружен ритам, или циклусот сон-будење, е воден од вашата телесна температура и светлина“, рече д-р Витни Робан.

„Всушност, сакате да ви падне температурата на телото за да го зголемите мелатонинот. Кога ќе излезете од топол туш, температурата на вашето тело ќе се намали и производството на мелатонин ќе се зголеми. А тоа ќе ви помогне да се чувствувате поспани.

Туширање наутро или навечер?
Долго време се расправаше дали е подобро утринско или вечерно туширање, но експертите велат дека тоа не е важно.

Суштината е да ја изберете опцијата која најмногу ви одговара – истакнуваат тие.

И покрај вообичаеното верување дека целото тело мора добро да се измие со сапун, експертите велат дека всушност најважно е да се насапунат само три дела од телото.

Можеби ќе ве интересира

Делови од скопски општини без вода за пиење

M T

Седум симптоми на премногу вода во вашето тело

M T

Без вода дел од општина Аеродром

M T

Не претерувајте, пронајдена е формула која открива колку вода треба да пиете дневно

M T

Гответе тестенини без вода: Погледнете во што е тајната

M T

Важна за целото тело: Еве колку ВОДА треба да пиете дневно

M T