Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Маж со секира убил жена во Берлин

Во стан во Берлин маж со секира ѝ нанел фатални повреди на жена. Германската полиција потоа го убила.

Приштинските медиуми јавуваат дека напаѓачот е по потекло од Косово, а жената што ја убил е од Украина.

Маж со секира уби жена во главниот град на Германија пред да биде убиен од полицијата, соопштија официјални лица.

Според полицијата, злосторството се случило во неделата наутро на деветти кат од станбена зграда.

– Во неделата околу 7 часот и 40 минути во берлинскиот кварт Лихтенберг се случи убиство – изјави портпаролот на полицијата, додавајќи дека првите сомнежи се дека дошло до сериозен инцидент по расправија меѓу пар кој живеел на деветтиот кат.

-Кога итната помош пристигнала на местото, мажот ја удирал жената со секира, па полицајците употребиле огнено оружје и го убиле мажот. Жената им подлегна на повредите кои мажот и ги нанесе со секира на лице место – изјави портпаролот на полицијата Мартин Дамс.

Според полицијата, сторителот е 23-годишен маж.

Истрагата е во тек.

Можеби ќе ве интересира

Маж во Швајцарија си ја убил сопругата, го ранил зетот па се самоубил

M T

Уапсен маж откако се приближил до ковчегот на кралицата Елизабета Втора

M T

Жена и две мали деца загинаа во железничка несреќа во Хрватска

M T

Загина маж од Неготино откако бил удрен од товарен воз

M T

Тешко повредена жена од струшко откако автомобил излетал од патот

M T

Маж починал по напад од лав во зоолошка градина во Гана, се обидел да украде лавчиња

M T