Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Медлин Олбрајт назначена за претседател на Комитетот за одбранбена политика на САД

Поранешниот државен секретар Медлин Олбрајт положи заклетва како нов претседател на Комитетот за одбранбена политика, соопшти Пентагон, речиси точно една година откако администрацијата на Трамп ненадејно ги отстрани неа и другите експерти за национална безбедност од советодавниот комитет.

Олбрајт е првата претседателка на одборот откако министерот за одбрана Лојд Остин започна ревизија на советодавните комитети на Пентагон претходно оваа година.

На почетокот на февруари, Остин отпушти стотина членови на 42 одбори и комитети на одделот, вклучително и контроверзни членови назначени во деновите на администрацијата на Трамп во опаѓање, јавуваат американските медиуми.

Сега, една година откако беше отстранета од Комитетот за одбранбена политика, 84-годишната Олбрајт ќе се врати на функцијата претседател. Таа беше првата жена државен секретар од 1997-2001 година. години.

„Под раководство на секретарот Остин, Одделот се прилагодува на променливата природа на војувањето и работи да остане пред сите потенцијални противници“, се вели во соопштението на Олбрајт.

„Со нетрпение очекувам да соработувам со моите колеги во ДПБ за да им понудиме наши независни совети за низа политички прашања со кои се соочува Одделот“, додаде Олбрајт.

Комитетот за одбранбена политика е надворешна советодавна група составена од поранешни високи функционери за национална безбедност кои на министерот за одбрана и заменик министерот за одбрана му даваат независни совети и мислења за прашањата на одбранбената политика.

Можеби ќе ве интересира

Почина претседателот на Европскиот парламент Дејвид Сасоли

M T

Захарова: Русија е подготвена да продолжи конструктивен дијалог со САД за гаранциите

M T

Рекорден број на новозаразени во САД – Најмалку 1,3 милиони случаи на ден

M T

САД и Русија на состанок во Женева за Украина

M T

Казахстанскиот претседател: Покрената е антитерористичка операција

M T

Полскиот претседател по вторпат заразен со коронавирус

M T