11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикЗдравје

Може да се појават здравствени проблеми: Загревањето храна во пластични садови е штетно

Со загревање на храната во микробранова печка, во пластичен сад, го ризикувате вашето здравје, предупреди професорот од Универзитетот во Мелбурн, д-р Марк Грин.

Тој објаснува како пластичните садови се составени од пластификатори кои им даваат еластична и мека форма. Вообичаени пластификатори што ги користат производителите се бисфенол А, познат и како БПА, и фталати. Тие, исто така, често се користат во други секојдневни предмети како што се тоалети и конзервирана храна. Но, познато е дека пластификаторите влијаат на репродуктивниот процес и се поврзани со други здравствени проблеми како дијабетес, астма и дебелина.

– Пластификаторите би можеле да го намалат бројот на сперматозоиди кај мажите и бројот на јајце клетки кај жените. Стапките на спонтани абортуси се исто така зголемени со прекумерна изложеност на пластификатори, вели Грин.

Проблемот со загревањето на храната во пластичен сад е движењето на пластификаторот. Колку е поголема температурата, толку повеќе се движи пластификаторот. И колку е поголема содржината на масти во храната, како сланина или лосос, толку се поголеми шансите за растворање.

Таа потенцијална опасност поттикна некои земји да преземат акција, при што пластификаторите се забранети во некои производи во Франција, додека Европската унија ги отстрани од шишињата за бебиња. Бразил, Малезија и Кина ги презедоа истите мерки на претпазливост.

– Дамките на садовите се знак дека пластиката се стопила. Пластичните зглобови се сериозна опасност и се пронајдени во бројни производи кои би ги изненадиле потрошувачите. Може да се најдат во лименки, сметки, пластични шишиња, производи за лична нега, шампони или балсами – набројува Грин.

Околу 95 проценти од луѓето имаат мерливи нивоа на БПА во урината.

Можеби ќе ве интересира

Џефри Сакс: Зад саботажата на „Северен тек“ можеби стојат САД и Полска

M T

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

M T

САД, Јапонија и Јужна Кореја со осуда за истреланата балистичка ракета: Тоа е неприфатливо

M T

САД се огласија за државјанството на Едвард Сноуден

M T

САД најавија нов пакет оружје за Украина во вредност од 600 милиони долари

M T

Путин: Западните санкции се последица на падот на доминацијата на САД

M T