Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кина забранува онлајн приватни часови-целта е да се искорени секое учење за профит

Кина од денеска им забрани на приватните наставници да одржуваат часови преку Интернет или на нерегистрирани места, како што се станбени згради, хотели и кафулиња, во обид да се искорени секоја настава за профит.

Оваа година, властите забранија профитабилна настава за училишни предмети во обид да го намалат притисокот врз децата и родителите.

Министерството за образование објави дека центрите надвор од кампусот што нудат предмети од училишната програма мора да добијат лиценца за работа надвор од регистрираното место пренесува Ројтерс.

На институциите кои првенствено не работат преку Интернет, исто така, нема да им биде дозволено да предаваат после училиште преку СМС пораки, видео конференции или платформи за пренос во живо, кажаа надлежните.

Од министерството велат дека снимените обиди за заобиколување на прописите вклучуваат ангажирање предавачи под маската на „домашни услуги“, „културна комуникација“ или „настава во живо“, како и настава во име на летни кампови или студиски патувања.

И медиумите во Кина оваа недела објавија за различни начини на кои родителите и воспитувачите се обидуваат да ги заобиколат правилата, вклучително и како некои агенции огласиле работа за наставници кои би можеле да заработат до 4.650 долари месечно.

Можеби ќе ве интересира

Кина со предупредување за американскиот брод кој влегол во кинеските води

M T

Силен земјотрес во Кина, најмалку 15 повредени

M T

Маскирани полицајци парадираат низ преполни улици со осомничени за кршење на антиковид мерки во Кина

M T

Кина со критика до САД за ограничување на увозот од Ксинџијанг

M T

Путин: Русија и Кина развиваат високотехнолошки оружја

M T

Кина: Нема компромис за Тајван

M T