6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Македонија Во тренд...

Oд први септември построги здравствени мерки за влез во државата

Centar.mk

Владата на денешната седница одлучи дека од 1 септември 2021 година домашни и странски државјани ќе можат да влезат на територијата на Република Северна Македонија доколку претходно на граничниот премин приложат:

– сертификат/потврда за извршена вакцинација, односно примени најмалку две дози на вакцина против Ковид-19; или

– сертификат/потврда за прележан Ковид-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето; или

– медицинска потврда со негативен резултат од RT PCR тест, направен 72 часа пред влез на територијата на Република Северна Македонија.

„За нашите граѓани кои ќе се враќаат во земјата после 1 септември, а немаат ПЦР тест, или потврди за примена вакцина или за прележан Ковид-19, ќе се одреди мерка карантин од 7 (седум) дена домашна изолација со решение од Државниот санитарен и здравствен инспекторат. Странските државјани кои транзитираат низ земјата ќе можат да го направат тоа во рок од 5 часа со претходно потпишана изјава на влезот во земјата која ќе треба да ја приложат пред граничната контрола на излезот од државата“, велат од Владата.

Можеби ќе ве интересира

И Хрватска ги заострува мерките поради ширењето на омикрон

M T

Германија размислува за построги мерки, можна е и задолжителна вакцинација

M T

Италија ги заострува мерките – се проширува обврската за вакцинација

M T