Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Во тренд...

ЕМА: Потребни се две дози вакцина против делта сојот

Потребни се две дози на вакцина за заштита од Делта варијанта на коронавирусот, соопшти Европската агенција за лекови (ЕМА).

ЕМА ги повика земјите-членки на ЕУ да ги забрзаат програмите за вакцинација, додека многу заразната варијанта Делта забрзано се шири низ целиот свет.

„Потребни се две дози вакцина против Ковид-19 за соодветна заштита од варијантата Делта“, се вели во соопштението на ЕМА.

Европскиот регулатор препорачува употреба на две дози на Фајзер/Бионтек, Модерна или Астра Зенека.

Можеби ќе ве интересира

Вакцината ефикасна: Сојот Делта плус предизвикува помалку симптоми

M T

„ЕМА“ го испитува новиот лек против Ковид-19

M T

Русија објави случаи на новата мутација на делта-сојот

M T

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

M T

ЕМА ќе одлучува за трета доза на „Фајзер“ во октомври

M T

ЕМА додаде редок невролошки синдром како несакан ефект на вакцината Астра Зенека

M T