Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Русија објави случаи на новата мутација на делта-сојот

Русија објави неколку инфекции со нов сој на Ковид-19, за кој се верува дека е повеќе заразен од делтата, објави агенцијата РИА.

Можно е варијантата AY.4.2 да се шири побрзо, изјави научникот Камил Хафизов, цитиран од РИА.

Тоа може да предизвика ново, па дури и побрзо ширење на инфекцијата, а Русија со денови се соочува со невидени рекорди.

„ Новиот сој на крајот може да го замени делта-сојот, иако процесот може да биде бавен“, додава Хафизов.

Претседателот Владимир Путин оваа недела го одобри владиниот предлог за еднонеделно отсуство што ќе започне на 1 ноември, откако бројот на смртни случаи низ Русија во изминатите 24 часа достигна нови рекорди. Имаше 1.028 смртни случаи и 34.073 новозаразени.

Варијантата AY 4.2 е веќе откриена во Велика Британија и неколку други европски земји, а Израел во средата објави дека го идентификува првиот случај на својата територија.

Подваријантата AY 4.2 сочинува околу 6 проценти од примероците со секвенционирани примероци, објави британската Агенција за здравствена безбедност минатата недела, но не е под истрага и не е означена како варијанта на загриженост.

Франсоа Балу, директор на Институтот за генетика на UCL во Лондон, рече дека новата варијанта е сè уште ретка и се чини дека не е позаразна од другите.

Можеби ќе ве интересира

Рекорден број на починати од Ковид-19 во Русија

M T

Бајден ѝ се закани на Русија – Ако Путин оди во Украина, тоа ќе има големи последици

M T

Захарова: Русија е подготвена да продолжи конструктивен дијалог со САД за гаранциите

M T

Блинкен не очекува голем напредок во преговорите со Русија

M T

САД и Русија на состанок во Женева за Украина

M T

КРАЛИЦА НА ПРАЗНИЧНАТА МАСА: Историја на популарната руска салата и сите нејзини имиња

M T