5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ема
КоронавирусВо тренд...

ЕМА ќе одлучува за трета доза на „Фајзер“ во октомври

M T
Европската агенција за лекови (ЕМА) може уште на почетокот на октомври да донесе одлука за можна употреба на засилувачка трета доза на „Фајзер/Бионтек“, изјави извор....
Коронавирус+Centar

ЕМА додаде редок невролошки синдром како несакан ефект на вакцината Астра Зенека

M T
Европската агенција за лекови (ЕМА) додаде екстремно ретко невролошко нарушување, синдром Гилен-Баре (ГБС), на листата на можни несакани ефекти од вакцината против коронавирус Астра Зенека....
КоронавирусВо тренд...

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

M T
Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12 години и повеќе, според препораката...
Коронавирус

ЕМА: Ако некој починал по вакцинирањето, не значи дека било од вакцината

M T
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска ја одржа својата редовна конференција за вакцини и лекови против Ковид-19. На конференцијата беше речено дека сите четири вакцини...
КоронавирусВо тренд...

ЕМА: Потребни се две дози вакцина против делта сојот

M T
Потребни се две дози на вакцина за заштита од Делта варијанта на коронавирусот, соопшти Европската агенција за лекови (ЕМА). ЕМА ги повика земјите-членки на ЕУ...