Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Мозаик Во тренд...

Вакцината ефикасна: Сојот Делта плус предизвикува помалку симптоми

Се покажа дека подвидот на видот делта се пренесува нешто полесно, но не се покажа дека предизвикува потешки форми на болеста или ги прави вакцините против него помалку ефикасни.

Подтип на видот делта на коронавирус, кој се повеќе се шири во Велика Британија, има помала веројатност да предизвика симптоми на болеста Ковид-19 кај заразените лица, покажа истражувањето на Лондонскиот Империјален колеџ, чии резултати беа објавени во четвртокот. .

Се покажа дека само една третина од заразените со подтип делта сој познат како „AY.4.2“ развиле „класични“ симптоми на ковид-19, додека кај оригиналниот делта сој (AY.4) речиси половина од испитаниците ги имале нив.

Кај луѓето заразени со сој делта плус, две третини развиле какви било симптоми на Ковид-19, додека кај оние заразени со сој делта, три четвртини имале барем еден симптом на болеста.

„Се покажа дека е нешто полесно преносливо, но и помалку симптоматично, што е добро“, вели епидемиологот Пол Елиот.

Империјал веќе објави делумни резултати од истражувањето кои покажуваат дека оваа верзија на вирусот беше на врвот на ширење во октомври, а најмногу заразени беа децата. Комплетните резултати од истражувањето спроведено во периодот од 19 октомври до 5 ноември го потврдија тоа што го покажаа дневните резултати – падот на дневниот број на заразени е поврзан со училишниот распуст на крајот на октомври.

Истражувањата покажаа и дека т.н „Бустер“ доза на вакцината го намалува ризикот од инфекција кај возрасните за две третини во споредба со луѓето кои примиле две дози.

Можеби ќе ве интересира

Путин меѓу првите ја прими новата руска вакцина во спреј против Ковид-19

M T

Вакцината за ХПВ го намалува ризикот од рак на грлото на матката за речиси 90 проценти

M T

Британска студија: Веројатноста невакцинираните да умрат од Ковид-19 е 32 пати поголема од вакцинираните

M T