Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус

„ЕМА“ го испитува новиот лек против Ковид-19

Европската агенција за лекови проценува дали лекот Xevudy, кој спречува потешки форми на Ковид-19, може да биде одобрен во Европската Унија.

„ЕМА ќе ги процени придобивките и ризиците од лекот на краток рок и може да даде мислење во рок од два месеца“, се вели во соопштението од оваа организација.

Лекот развиен од фармацевтските компании GlaxoSmithKline и Vir Biotechnologyтреба да ги спречи потешките форми на болеста и потребата од хоспитализација кај пациенти со Ковид-19.

Лекот е наменет за третман на возрасни и тинејџери кои се изложени на зголемен ризик од тешки форми на Ковид-19, пред вклучувањето на терапија со кислород.

Третманот се заснова на терапија со моноклонални антитела со користење на тип на протеин кој се врзува за коронавирусот и ја намалува неговата способност да навлезе во клетката на човечкото тело.

Можеби ќе ве интересира

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

M T

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

M T

ЕMA: Лекот на „Фајзер“ против Ковид-19 ќе биде во употреба за неколку недели

M T

МЗ: Зголемен број на реинфекции со Ковид 19, расте процентот на заразени со Омикрон

M T

50.126 новозаразени од Ковид-19 во Грција

M T

Во САД речиси милион случаи на Ковид-19 во еден ден

M T