8 C
Скопје
3. декември 2020
Centar.mk – Дознај сѐ!
Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Катастрофален земјотрес ги погоди Туција и Грција – Егејското море се крена, закана и од цунами

Земјотрес со јачина од 7 степени ги стресе грчките острови и дел од Турција на Егејското Море, пишуваат медиумите.

Земјотресот се случи на 17 километри во морето западно од турската покраина Измир.Земјотресот се чувствувал сè до Истанбул.

Снимки и фотографии од урнати згради доаѓаат од Измир. Во тек е потрага по исчезнатите во урнатите згради.

Министерот за внатрешни работи Сојлу рече дека досега е пријавено рушење на шест големи згради во Измир.

Снимките пристигнуваат од минута во минута. Покрај урнатите згради, подигнато е и нивото на морето во крајбрежните градови, така што улиците беа поплавени.

МАРКЕТИНГ

Можеби ќе ве интересира

Земјотресот кој ги вознемири скопјани сепак бил со појак интензитет

CENTAR MKD

Тлото во Македонија не мирува: Почувствуван уште еден прилично силен земјотрес

CENTAR MKD

ВИДЕО: Еве како изгледа моментот кога силниот земјотрес го потресе Измир

CENTAR MKD