19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Лидерите на Турција и Израел се сретнаа првпат од 2008 година

Израелскиот премиер Јаир Лапид и турскиот претседател Таип Ердоган вчера се сретнаа на маргините на Генералното собрание на ОН, што го означи првиот разговор во живо меѓу лидерите на двете земји од 2008 година, соопшти кабинетот на израелскиот премиер.

Односите меѓу Израел и Турција, двајца сојузници на САД, долго време беа на незавидно ниво поради жестоките спорови за палестинското прашање, но се „стопија“ во последниве месеци, а енергијата се појави како клучна област на соработка.

Се очекува наскоро двете земји да разменат нови амбасадори.

Покрај разговорот за енергијата, Лапид му се заблагодари на Ердоган за размената на разузнавачки информации меѓу земјите и го истакна барањето на Израел за враќање на четворица негови граѓани, од кои двајца се војници, кои се исчезнати во Појасот Газа од војната во 2014 година.

Можеби ќе ве интересира

Борел разговараше со лидерите на Западен Балкан за последиците од војната во Украина

M T

Путин му вети на Ердоган: Турција нема причина да се грижи

M T

Археолози во Израел откриле луксузен имот стар 1.200 години

M T

Грција и Кипар ја обвинија Турција за поттикнување на тензии

M T

Чавушоглу: На Турција не ѝ е потребна ничија дозвола за да спроведе воени офанзиви

M T

Во Турција забележена највисоката инфлација во последните 24 години

M T