11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Путин му вети на Ердоган: Турција нема причина да се грижи

Една четвртина од рускиот гас што пристигнува во Турција ќе се плаќа во рубљи, најави рускиот претседател Владимир Путин на средбата меѓу Путин и турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган на маргините на ШОС.

Москва вети дека ќе ја зголеми испораката на гас за Турција во сите правци.

Рускиот претседател истакна дека Анкара сигурно ги исполнува своите обврски во однос на транзитот на руски гориво.

Притоа, Путин му се заблагодари на својот колега за придонесот во реализацијата на постигнатите договори за извоз на жито од украинските пристаништа.

Можеби ќе ве интересира

Бербок го обвини Путин за терор

M T

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

M T

Путин повика да се посвети посебно внимание на безбедноста на децата од новите региони

M T

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

Британската министерка за надворешни работи: Говорот на Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот

M T